Sjekket seks private vikarbyråer, varslet pålegg hos fem
– Overordnet har vi et godt inntrykk av byråene vi sjekket, men det er noen forbedringspunkter, sier Dag Selsjord i Arbeidstilsynet.
I januar varslet de et omfattende tilsyn med private vikarbyråer innen helse- og omsorgssektoren.
– Bakgrunnen er dialog med aktører i bransjen som informerer oss om det de mener er problematiske sider. Så har mediesaker ytterligere aktualisert dette de siste månedene, sa Dag Selsjord, som har nasjonalt ansvar for bemanningsbransjen.
Hovedtema for tilsynet har vært likebehandling etter arbeidsmiljøloven:
De utleide arbeidstakerne skal ha minst like gode vilkår som de ville hatt hvis de var direkte ansatt i en kommune eller ved et sykehus.
Etter tilsynet kan ikke Selsjord slå fast verken at vikarene er sikret like gode vilkår – eller at de ikke er sikret det.
– Men vi finner noen forhold ved arbeidskontraktene som utgjør en risiko for forskjellsbehandling. Det er noen gjentakende problemer rundt innhold i avtalene, sier han til Fagbladet.
To gjentakende problemer
Han oppsummerer at det stort sett dreier seg om to forhold:
At det ikke er beskrevet godt nok hvilken stilling arbeidstakeren har, for eksempel om han eller hun er ansatt som helsefagarbeider eller sykepleier.
At det ikke framkommer tydelig hvilken arbeidstid de har, for eksempel hva 20 prosent innebærer i praksis.
– Dette er forhold som er avgjørende for arbeiderens forutsigbarhet, lønn og andre vilkår, sier Selsjord.
Han har inntrykk av at alle selskapene de har sjekket, virkelig forsøker å etterleve regelverket, som til dels er temmelig komplisert og nytt.
– Det er krevende å få alt rett, fordi det er arbeidsavtaler mellom den ansatte og byrået, men så er det også avtaler på toppen av dette, med de stedene der vikarene skal jobbe. Det kan være litt uoversiktlig, sier Selsjord.
Av seks byråer var det bare Randstad Care som ikke fikk varsel om noen pålegg. Med de resterende aktørene – Konstali Helsenor, Focus Care, Eccera Care, Ecura Care og Dedicare – er tilsynet enten fortsatt i dialog, eller de har lukket saken etter justeringer.
– Mange har gode vilkår
– Dere fant ingen vikarer med dårligere vilkår enn hva de ville fått i en kommune eller ved et sykehus?
– Nei, i dette tilsynet er det vanskelig å kategorisk slå fast hverken det ene eller det andre. Vi har ikke gjort noen funn som tilsier at tilstanden er bedrøvelig, snarere tvert imot: Mange har ganske gode vilkår. Men de har altså litt å gå på rundt presisjon og forutsigbarhet i avtalene, samt kontroll og rutine på arbeidstiden til de utleide, sier Selsjord.
– Hvorfor følger Arbeidstilsynet denne bransjen?
– Vår holdning er at vi ser til dels sårbare arbeidstakere, mange er utenlandske og har ikke norsk som hverken første eller andre språk. De har dårlig kunnskap om regelverket, og da øker behovet for presisjon i arbeidsavtalen. Det er en av grunnene til at vi har et omfattende og strengt regelverk i denne bransjen, sier Selsjord.