Anker etter tap mot stort vikarbyrå – mener saken er prinsipiell

Nå har advokat Clara Chang i Fagforbundet anket dommen i den såkalte Focus Care-saken.

NY RUNDE? Clara Chang i Trøndelag tingrett. Forbundsadvokaten håper saken kommer opp i lagmannsretten senere i år.
Publisert Sist oppdatert

– Vi mener dommen bygger på feil faktum og feil rettsanvendelse. Derfor anker vi på vegne av Fagforbundets medlemmer, sier advokat Chang til Fagbladet.

To italienske sykepleiere gikk til sak mot et stort vikarbyrå. I hovedsak var det to forhold tingretten tok stilling til:

  • Sykepleierne mente at Focus Care skyldte dem lønn og feriepenger. Det som vikarbyrået ser på som ulønna hospitering i regi av et annet selskap, mener Fagforbundet i realiteten er ulønna opplæring og arbeid mens de er ansatt i Focus Care. Her tapte sykepleierne.
  • Sykepleierne mente også at det var ulovlig og urimelig å binde dem til vikarbyrået i lang tid, i bytte mot et kvalifiserende kurs. De mente også at størrelsen på bruddgebyret var urimelig. Også her tapte de.

Advokat Chang forklarer:

– Når det gjelder krav om etterbetaling av lønn og feriepenger, så mener vi at tingretten bare har sett på en formell avtalekonstruksjon, ikke på hva som faktisk skjedde med medlemmene våre da de kom til Norge, sier Chang.

Når det gjelder avtalen om bindingstid og bruddgebyret, mener Chang at kostnadene for kvalifiseringskurset i regi av et utenlandsk selskap ikke er dokumenterte.

– Vi mener også at tingretten ikke har tatt stilling til en viktig side ved saken: Vi mener det er brudd på likebehandlingsregelen i arbeidsmiljøloven og vikarbyrådirektivet, sier hun.

– Hvorfor er denne saken viktig for Fagforbundet?

– Saken er prinsipiell og vil få betydning for mange andre. Det er flere som er, og har vært, i samme situasjon som våre to medlemmer, sier advokat Chang.

Flere andre saker

Fagbladet har omtalt at også Norsk sykepleierforbund (NSF) ser på og bistår medlemmer i flere lignende saker.

– Har det kommet fram noen ny informasjon siden saken gikk i retten?

– Vi ser nå at det er flere bemanningsbyrå som operer på tilsvarende måte, med det som vi mener er ulønnet opplæring og urimelige bindinger og tilbakebetalingskrav knyttet til udokumenterte kostnader. Det er derfor viktig at denne saken får en prinsipiell avklaring.

Fagforbundet håper anken fører til at saken kommer for lagmannsretten i løpet av 2026:

– Tingrettens dom sender nå et signal om at formelle betegnelser og avtaler med utenlandske selskap vil kunne frita en norsk arbeidsgiver plikt til å betale lønn for det vi mener er utført arbeid og opplæring i et arbeidsforhold, sier advokat Chang.

Hun minner også om at arbeidsmiljølovens utgangspunkt er at en arbeidstaker fritt skal kunne si opp arbeidsavtalen.

– Tingrettens dom sender også et signal om at arbeidsgivere kan kreve betaling av udokumenterte kostnader fra arbeidstakere i forbindelse med oppsigelse, sier hun.

Fornøyd Focus Care

Focus Cares daglige leder Stian Eggen skriver i en e-post:

– Vi noterer oss at motparten har anket en dom til lagmannsretten der tingretten tydelig skriver at det ikke var tvil om resultatet. Vi har ingen ytterligere kommentar, skriver Eggen.

Han har tidligere sagt at de er fornøyde med å ha fått fullt medhold. 

– Vi er fornøyde med rettens vurdering, og ser at de er enige med oss i det meste. De har gjort en god og grundig vurdering av saken, sa Eggen rett etter at dommen falt.

Tilsyn på gang

Samtidig som saken gikk i retten, har Arbeidstilsynet begynt å se på lignende forhold.

Seks vikarbyråer innenfor helsebransjen – blant dem Focus Care – har fått beskjed fra Arbeidstilsynet om at de vil se dem i kortene.

– Bakgrunnen er dialog med aktører i bransjen som informerer oss om det de mener er problematiske sider. Så har mediesaker ytterligere aktualisert dette de siste månedene, sa Dag Nordhagen Selsjord i Arbeidstilsynet til Fagbladet.

Powered by Labrador CMS