Lønnsløft for kirkelig sektor: –⁠ Vi er fornøyde

Fagforbundet og andre LO-forbund innen kirkelig sektor sikret i formiddag en god lavlønnsprofil for ansatte i felles- og menighetsråd og i Den norske kirke.

ENIGHET: Det ble enighet i kirkelig sektor.
ENIGHET: Det ble enighet i kirkelig sektor.
Publisert Sist oppdatert

I formiddag ble det enighet i kirkelig sektor.

Fagforbundet og LO-forbundene innen kirkelig sektor, Fellesorganisasjonen og Creo, har forhandlet fram ny tariffavtale og sikret lønnsøkning for alle ansatte.

Prioriterte lavtlønte

Fagforbundet prioriterte lavtlønte og styrking av arbeidet med heltidskultur i forhandlingene.

– Vi mener vi har lyktes med å sikre alle ansatte bedre lønn. Det har vært viktig å øke tilleggene på gravplasskolen og kirketjenerskolen, og det har vi fått til, oppgir Karianne Hansen Heien, forhandlingsleder i Fagforbundet og LO-forbundene, i en pressemelding.

Med virkning fra 1. mai 2024 får alle et generelt lønnstillegg på minst 21.700 kroner.

LØNNSLØFT: Forhandlingsutvalget i Fagforbundet.
LØNNSLØFT: Forhandlingsutvalget i Fagforbundet.

Lokale forhandlinger

Ansatte i stillinger uten fastsatt minstelønn (kap. 4.6) får et tillegg på 4,1 prosent av lønna og ansatte i kap, 4.7 får et tillegg på minimum 3,85 prosent av lønna. Minimumstillegget 24.500 kroner.

Det er også avsatt midler til lokale forhandlinger i rettssubjektet Den norske kirke.

– Vi har sikret en høyre startlønn for ufaglærte ved å slå sammen ansiennitetstrinn. Vi er fornøyde med å ha oppnådd et oppgjør som er i tråd med frontfagsramma, sier Karianne Hansen Heien.

Lønnstilleggene er brutto, og deltidsansatte får tillegg beregnet forholdsmessig. LO-forbundene i kirkelig sektor inkluderer Fagforbundet, FO og Creo.

Powered by Labrador CMS