MENINGER | Fra grasrota

Heller bråk i kinosalen enn i kommentarfeltet!

Det er både leit og unødvendig når en gladsak ender med at det koker i kommentarfeltet.

Publisert Sist oppdatert

«Nå blir det lov å bråke på kino» var overskriften i en sak lokalavisen Østlendingen la ut på Facebook forleden. 

Det tok ikke lang tid før kommentarfeltet fyltes opp av sinte meldinger. Noen mente at dette er slutten på kino. Andre skrev at de aldri kommer til å gå på kino igjen. 

Selv sitter jeg igjen med en følelse av at flere av de som kommenterte ikke har lest saken. Dette er en følelse jeg ofte sitter med etter å ha lest gjennom saker før jeg leser kommentarfeltet. De negative kommentarene renner inn, og ofte henger de ikke sammen med teksten som er skrevet. 

Jeg skulle ønsker folk ikke kastet seg over tastaturet uten å ha satt seg inn i hva sakene dreier seg om. Det holder ikke å lese en overskrift og tro at du vet alt om saken. Overskrifter lages for å skape nysgjerrighet og interesse.  Det er ikke uvanlig at de ikke henger helt sammen med teksten og at du får et annet inntrykk av saken hvis du hadde lest hele teksten.

Den omtalte saken som ble publisert, handlet om at det nå kommer et kinotilbud for de som har særskilte behov eller som har utfordringer med å sitte rolig gjennom en hel film. Av ulike årsaker er kino vanskelig, og nå får de som sliter en mulighet til å gå på kino én gang i måneden. 

En gladsak! Det mener i alle fall jeg.

 Jeg tror virkelig ikke at én film i måneden, med publikum som er litt annerledes enn andre, gjør at det blir slutt på kino, men heller at tilbudet vokser når flere får mulighet til å delta. Jeg håper dette blir et tilbud som fortsetter, og at de som er negative i kommentarfeltet på Facebook kan lese hele saken og tenke over om dette faktisk er noe å være negativ til. 

For det er det ikke! 

Jeg synes heller det er grunn til å ønske Elverum kommune lykke til med et supert tilbud. Jeg heier på det!

Heller bråk i kinosalen en sjelden gang enn bråk i kommentarfeltet på Facebook.

Slik sender du debattinnlegg og kronikker til Fagbladet

Fagbladet tar imot debattinnlegg og kronikker til publisering både på nettsiden og i papirutgaven. Har du noe på hjertet, send det inn til 
redaksjonen@fagbladet.no for vurdering. I papirutgaven har vi begrensninger på tekstlengde: Debattinnlegg: 600–2400 tegn. Kronikk: Maks 5.000 tegn.

Powered by Labrador CMS