Skepsisen til å ta imot flyktninger og asylsøkere øker

Skepsisen til å ta imot flyktninger og asylsøkere til Norge har økt de siste tre årene. 32 prosent mener det må bli vanskeligere å få opphold.

TALL: SSB kom med nye tall på holdninger til asylsøkere og flyktninger tirsdag.
Publisert Sist oppdatert

Saken oppsummert

  • Skepsisen til å ta imot flyktninger og asylsøkere har økt i Norge. Nå mener 32 prosent at det bør bli vanskeligere å få opphold, mot 9 prosent i 2023.
  • Et relevant tema er de tydelige kjønnsforskjellene i holdninger. 42 prosent av mennene er skeptiske, mens andelen blant kvinner er 23 prosent.
  • Samtidig er mange positive til innvandreres rolle i samfunnet. 73 prosent mener innvandrere beriker kulturlivet, og 89 prosent støtter like muligheter til arbeid.

Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens og kvalitetssikret av Fagbladets redaksjon.

I 2023 var tallet bare 9 prosent, ifølge en undersøkelse fra Statistisk sentralbyrå (SSB).

Om lag halvparten mener at det bør være som det er i dag. Det fortsetter å være den vanligste oppfatningen i befolkningen, slik det også har vært de siste 16 årene.

Andelen som mener det bør bli lettere å få opphold, er på sitt minste siden 2013.

Menn er skeptiske

– En liten andel på 7 prosent mener at det bør bli lettere for flyktninger og asylsøkere å få opphold i Norge. I 2023 mente 22 prosent at det burde bli lettere, og det har dermed vært en nedgang på 15 prosentpoeng på to år, sier rådgiver Erling Kvalø i SSB.

Flere menn enn kvinner er skeptiske til å ta imot flyktninger og asylsøkere. Hele 42 prosent av menn gir uttrykk for denne holdningen, viser tallene. Blant kvinner er tallet 23.

– Tydelige forskjeller

Likevel sier 73 prosent seg enig i at innvandrere flest beriker det kulturelle livet i Norge. Også her er kvinner mer positive enn menn, med 80 prosent blant kvinner mot 65 prosent blant menn.

– Vi ser tydelige forskjeller i menn og kvinners holdninger til innvandrere, sier Kvalø.

89 prosent sier seg enig i at innvandrere bør ha samme mulighet til arbeid som nordmenn, og bare 5 prosent sier seg uenig.

68 prosent mener innvandrere bidrar positivt til norsk økonomi.

(©NTB)

OSLO: Mange flyktninger og asylsøkere ender opp med å bosette seg i Oslo.
Powered by Labrador CMS