Helsedirektoratet endrer praksis: Større åpenhet om tap av autorisasjon
Den tidligere arbeidserfaringen til helsepersonell som mister autorisasjonen, men får den tilbake, er i dag usynlig i Helsepersonellregisteret (HPR). Det vil Helsedirektoratet endre.

Helsedirektoratet vil i løpet av høsten endre måten historikk føres i registeret for autorisert helsepersonell, det såkalte HPR-registeret.
I dag viser oppføringene kun om helsepersonell har autorisasjon eller ikke, dato for når siste autorisasjon ble gitt og når den går ut.
Innsyn i Helsetilsynets saksbehandling viser flere klager fra helsearbeidere som har mistet autorisasjonen i en periode.
De er misfornøyde med at registeret bare viser datoen de fikk autorisasjonen tilbake.
Det kan for eksempel bety at en helsearbeider som fikk autorisasjon i 1990, mistet den i 2018, og så fikk den tilbake i 2019, bare registreres med autorisasjon fra 2019.
I et brev til Helsetilsynet i 2024 skriver en sykepleier at den «forsvunne» ansienniteten gjør det svært vanskelig å få ny jobb, selv om tilsynet nå har full tillit til henne.
Verken sykepleierens spesialistutdanning eller hennes flere tiår med arbeidserfaring synes i HPR-registeret.
Sykepleieren mener at en potensiell arbeidsgiver vil begynne å lure når det ser ut som om hun først fikk autorisasjon for et par år siden.
Bedre synlighet
Etter endringene i HPR-registeret vil ulike perioder for registreringer framkomme, men ikke detaljert historikk, skriver avdelingsdirektør Cathrine Lien Jensen i Helsedirektoratet i en e-post til Fagbladet.
Etter endringene kan en oppføring se slik ut:

Autorisasjon 1.12.1987-2.3.2006
Autorisasjon 5.8.2008- aktiv
At vedkommende har et hull, uavhengig av årsak, vil være synlig.
– Det vil si at man etter endringen vil kunne se at det har vært et opphold for personell som i en periode for eksempel har fått sin autorisasjon suspendert, skriver hun.
Begrunnelsen for endringene er at historikken blir bedre synlig for offentligheten.
Samtidig vises helsearbeiderens ansiennitet.
Fortsatt utfordrende
Fagbladet har forsøkt å få en kommentar fra sykepleieren som henvendte seg til Helsetilsynet om utfordringene hun frykter å møte på arbeidsmarkedet.
Det har ikke lykkes, men i sin tidligere korrespondanse med tilsynet skriver hun:
«Det vil jo ikke hjelpe å få frem historikken med at jeg har autorisasjon fra 1987, så lenge det vil vise til hull.»
-
Mister autorisasjon – fortsetter å kalle seg psykologer
-
Ber helseministeren styrke ytringsfriheten for helsearbeidere
-
Bekymret? Slik varsler du på en kollega
-
Sykepleierne varsla på en kollega. Det glemmer de aldri
-
Dårlig ytringsklima i helsevesenet
-
Dette gjør du hvis du blir varsla på
-
Da alt raknet for sykepleieren
-
Leger og seksuelle overgrep: – Får grensesetting inn med morsmelka
-
Slik kan overgrep på legekontoret forebygges
-
Eldre mannlige leger går oftest over streken