Tommy Olsen utleveres ikke til Hellas
Rett før helga avviste Hålogaland lagmannsrett kravet om å utlevere Tommy Olsen til Hellas.
Retten slo fast at de beskyldningene som Hellas har rettet mot Tommy Olsen ikke er straffbare forhold etter norsk rett.
Betyr mye
– Det er vanskelig å sette ord på hva denne avgjørelsen betyr for meg, skriver Olsen i et facebook-innlegg.
– I flere år har livet mitt vært preget av etterforskning, anklager, overvåking, offentlige angrep og trusler om en europeisk arrestordre hengende over meg. Belastningen har vært enorm, skriver han videre.
Ifølge Olsens advokat, Brynjulf Risnes, er dette en grundig og god avgjørelse av lagmannsretten. Han sier at retten har vurdert at bevisene som greske myndigheter har lagt til grunn ikke viser at Tommy Olsen har gjort noe som er straffbart etter norsk lov.
For å bli utlevert måtte Olsen, ifølge forsvareren, har gjort noe som regnes som straffbart også i Norge.
Ifølge kjennelsen fra lagmannsretten er også Olsens ytringer vernet under Den europeiske menneskerettskonvensjonens artikkel 10 om ytringsfrihet.
Fortsatt etterlyst i Europa
– Selv om denne kjennelsen er en stor seier, lever jeg fortsatt med konsekvensene av saken i Hellas. Arrestordren har satt store begrensninger både på privatlivet mitt og mulighetene til å gjøre jobben min, skriver Tommy Olsen på Facebook.
Den greske arrestordren gjelder fortsatt, og det betyr at han ikke kan reise ut av Norge uten fare for å bli arrestert.
På Facebook takker han også alle som har stått opp for ham og støttet ham.
– Denne avgjørelsen handler ikke bare om meg. Den betyr noe for alle som dokumenterer menneskerettsbrudd ved Europas grenser. Den minner oss om at humanitært arbeid, journalistikk og dokumentasjon av overgrep aldri må behandles som kriminalitet. Rettens avgjørelse sender et tydelig signal om at ytringsfrihet og rettsstat fortsatt betyr noe, skriver Tommy Olsen.