Tok fagbrev som praksiskandidater
Malin vasker sengetøy på Slottet
Rose og Marlie hadde lang praktisk erfaring fra vaskeri da de satte seg på skolebenken. Nå er de stolte faglærte vaskerioperatører. Det er også May Britt og Malin. Tre jobber i kommunale vaskerier – og en på Slottet.
– Vi er veldig stolte. Vi er de første med fagbrev som vaskerioperatører i Nes kommune, sier Rose Vella Larsen og Marlie Banug Meek.
De to jobber i Nes vaskeri, som blant annet sørger for at sykehjemmet og hjemmeboende brukere av hjemmetjenesten i Akershus-kommunen får reine klær og tekstiler.
May Britt Nilsen jobber i Oslo kommunes vaskeri i Solvang helsehus og Malin Akselsen i vaskeriet til Det kongelige slott.
Rose fullførte fagbrevet som praksiskandidat i 2023. De andre tre besto den avsluttende fagprøven nå i september. Prøven tok de faktisk sammen på Solvang helsehus.
– I planleggingsdelen samarbeidet May Britt, Marlie og jeg om hvordan vi skulle fordele oss på vaskeriet. Jeg synes egentlig det var ganske ålreit at vi kunne lene oss litt på hverandre. Det var lov å snakke sammen, sier Malin Akselsen.
Men utførelsen av alle oppgavene i vaskeriet gjorde de aleine, mens to sensorer fulgte dem gjennom alle ledd fra sortering og fylling av vaskemaskin til bretting og pakking.
– Det gir litt faglig stolthet at fagbrev er ikke noe alle har.
Før den praktiske eksamen hadde de gjennomført og bestått et teorikurs, som Fagforbundet tilbød gratis til praksiskandidater som ønsket å ta fagbrev i vaskerifaget. Kurset gikk over to semestre fra august til juni.
Digital skolegang
Predrag Pavlović, som er leder for Samferdsel og teknisk i Fagforbundet pleie og omsorg Oslo, var en pådriver for at kollegene satte seg på skolebenken. Han jobber sjøl som vaskerioperatør på Solvang.
– I regi av Fagforbundet var kurset kostnadsfritt for våre medlemmer, noe som har stor betydning, sier han.
Undervisningen foregår noen timer hver uke i arbeidstida, og skjer hovedsakelig digitalt. Men det var også en fysisk samling over to dager på Gardermoen.
– Det er kjempefint at Fagforbundet tilbyr teorikurset gratis. Det gir ekstra motivasjon, sier Malin.
Hun begynte i Slottets vaskeri i april 2024, etter å ha søkt på en stilling utlyst på Finn. Vaskeriet holder til i en mindre del av Slottets gamle stallbygning, som også huser Dronning Sonjas kunststall.
– Det er en litt spesiell arbeidsplass, men alt blir jo en hverdag til slutt, konstaterer hun.
Ansvaret aleine
Malin er vaskeriets eneste ansatte, men ved behov får hun bistand av flere hender.
Tidligere jobbet hun tre og et halvt år ved det langt større vaskeriet på Solvang helsehus.
Der begynte hun som sommervikar og hadde egentlig ingen intensjon om å bli vaskerioperatør. Men trivdes med jobben, og ble inspirert til å ta fagbrevet.
Mer kunnskap
Hun ville ha mer dybdekunnskap i vaskerifaget.
– Jeg ville forstå mer av hvorfor jeg gjør ting. Hvorfor skal vi vaske noe på 85 grader og noe på 65, eller 40 grader. Hvorfor bruker vi den og den såpa.
Yrket inneholder mer enn man kanskje tror, påpeker Malin.
– Du skal vite mye om både kjemi, det mekaniske i maskiner, det estetiske ved tøyet og ikke minst hygiene.
En vanlig arbeidsdag starter med at hun ser gjennom skittentøyet, som er levert fra kjøkkenet, og sorterer det i forhold til hvor skittent det er.
Så starter hun vaskemaskinene, og rulla, for den må ha tid til å varmes opp. Rulla bruker de til det meste. Tørketrommelen er bare til kokkejakkene. Til slutt er det bretting og pakking av tekstilene for å sende det tilbake.
Flekker til besvær
På spørsmål om faglige utfordringer trekker hun fram flekker med rødvin eller stearin.
– Har du noen triks å dele?
– Jeg bruker bare helt vanlige hjelpemidler som Vanish og gallesåpe.
Lang praksis
May Britt Nilsen bretter tøy i vaskeriet i kjelleren på Solvang helsehus. Hun har til sammen rundt ti års erfaring fra vaskeri.
– Jeg hadde mye praktisk erfaring, nå har jeg fått teorien, sier May Britt Nilsen fornøyd.
Forsto mer
Da May Britt fikk tilbud om teorikurs bekostet av Fagforbundet, var hun ikke vanskelig å be.
– Jeg tenkte det var genialt. Jeg brenner for vaskeriyrket, og ville gjerne vite mer.
Fra mormor
Interessen for vaskeri har hun hatt siden hun var barn. Mormoren hennes jobbet både på kjøkkenet og i vaskeriet på et hotell.
– Jeg elsket å være med henne. Så jeg fikk nok litt smaken på det alt da. Og jeg har alltid likt tekstiler.
Når alt er reint og pent er May Britt fornøyd med jobben som er gjort. Vaskerioperatøren er en like nøye vaskerisjef på hjemmebane.
– Ingen andre får røre klesvaska der, ler hun.
Rullerer på oppgavene
Nes vaskeri er også organisert i stasjoner som alle rullerer mellom.
– Vi deler arbeidsdagen i tre. De som ikke har maskinvakta, er enten bak og sorterer eller de er bretter, ruller og henger opp og pakker, forklarer Rose som er leder for vaskeriets fire øvrige ansatte.
Liker alt
Marlie har fem års vaskerierfaring. Hun setter pris på variasjonen i arbeidet.
– For meg er det veldig enkelt å jobbe på vaskeri. Arbeidsoppgavene enkle og greie. Det er lett å sortere tekstiler, mener hun.
Blitt tryggere
Marlie og Rose tok fagbrev fordi de ønsket å få mer kunnskap og kompetanse i jobben.
– Fagutdanningen gjør oss mye tryggere. Særlig når vi håndterer smittet tøy og virus fra sykehjemmet. Vi klarer å kartlegge hygienen og hvordan vi skal håndtere tekstilene i gule sekker, sier Rose.
Den 24. desember er en vanlig arbeidsdag på vaskeriet. Rose og Marlie skulle egentlig jobbet, mens resten hadde fri.
Men i det siste har de jobbet litt ekstra og tatt unna bestillingene for den uka. Med alt pakket og klart på forhånd kan de ta fri på juleaften likevel.
– Det er bra planlegging, ler Rose.
– Vi er opprinnelig fra Filippinene begge to. Men vi må jo ha ribba. Vi bor i Norge!