De har sikret fri tannhelse for alle opp til 28 år. Neste stopp: Trettiårsgrensa

En milepæl ble nådd i sommer. Nå tar Fagforbundet Ung kampen videre.

INSPIRASJON: Marte Sofie Thorbjørnsen fra Fagforbundet Ung (t.v.) overleverte tannbørsten til Anne Lise Fredlund (SV).
Publisert

Med en halvannen meter lang tannbørste ankom Fagforbundet Ung-leder Marte Sofie Thorbjørnsen Stortinget mandag. 

Hun overleverte tannbørsten til stortingsrepresentant Anne Lise Fredlund (SV).

– Overlevering av tannbørsten er både ment for å holde saken varm og en påskjønnelse til SV, litt skryt av hva vi har fått til, sier Thorbjørnsen.

Neste steg 30 år

I sommer ble nemlig gratis tannhelsetjeneste utvidet til å gjelde alle unge fram til 28 år. 

Tidligere var det begrenset til 21 år, men med 75 prosent rabatt fram til fylte 24 år.

– Nå går vi for å få utvidet ordningen til fylte 30 år, men på sikt er målet alle, sier Thorbjørnsen til Fagbladet.

En inspirasjon

Neste milepæl er fri tannhelsetjeneste til alle fram til 30 år.

Nå står forhandlingene om neste års statsbudsjett. 

Der er SV en viktig forhandlingspart, og en forhandler som er veldig enig med Fagforbundet Ung.

– Vi håper tannbørsten kan være en inspirasjon til å stå på i forhandlingene, sier Thorbjørnsen og overleverer den forvokste tannbørsten i vandrehallen. 

Fagforbundet Ungs store sak

– Jeg lover at vi tar tannhelse med inn i forhandlingene om statsbudsjettet. Vi har forventninger om fortsatt utvidelse av tannhelsereformen, svarer stortingsrepresentant Anne Lise Fredlund (SV) fra Innlandet fylke.

Tannhelsetjeneste for alle, uansett lommebok, har vært den store saken i Fagforbundet Ung de siste ti åra.

– Det begynte med et forslag på vår landskonferanse i 2015. Siden har vi fått med Fagforbundet og politiske partier. Det er stort å se at en sak kan begynne hos oss og få oppslutning og gjennomslag, sier Thorbjørnsen.

Uten råd til tannhelse

Fredlund har selv en fortid som tannlegeassistent før hun ble stortingspolitiker, og er mer enn middels opptatt av tannhelse i politikken.

– Jeg har opplevd unger si nei takk til henvisning til tannregulering. De vet at det står for dårlig til hjemme og at de ikke har råd til egenandelen, forteller hun.

Thorbjørnsen og Fredlund fortsetter å dele erfaring fra sin bakgrunn. Mens Fredlund har bakgrunn i tannhelse, har Thorbjørnsen bakgrunn som helsefagarbeider på sykehus.

– God tannhelse er en viktig del av det å bli tatt vare på. Det dreier seg om psykisk helse. Jeg har opplevd pasienter som stopper å spise på grunn av dårlig tannhelse, forteller Thorbjørnsen.

Hun får gehør i SV. Utfordringen er å ta det hele helt i mål.

– Det er vanskelig å være imot tannhelse for alle. Og det støttes av de fleste. Nå gjelder det å få alle til å høre på gode argumenter, sier Fredlund.

Powered by Labrador CMS