Nils Petter krever helt ny ambulansestasjon i Mosjøen
Ambulanser må stå ute – medisiner fryser i kulda
Det er helt nødvendig å investere i en ny ambulansestasjon i Mosjøen for å sikre faglig forsvarlig drift og ivareta pasientsikkerheten, sier hovedtillitsvalgt i Fagforbundet, Nils Petter Sandmo.
Som hovedtillitsvalgt for prehospital tjeneste i Helgelandssykehuset (HSYK) er Sandmo sterkt bekymret for utviklingen i de prehospitale tjenestene ved HSYK generelt, og situasjonen i Mosjøen spesielt.
– Pasientsikkerheten kan ikke settes på vent. Til syvende og sist rammer situasjonen hele Helgeland. Dette handler om beredskap, trygghet og ansvar for befolkningen, sier Nils Petter Sandmo til Fagbladet.
Han er sjøl ambulansearbeider ved stasjonen i Mosjøen.
Fakkeltog
Det har i lang tid stormet rundt lokalisering av akuttfunksjoner og de prehospitale tjenestene ved Helgelandssykehuset.
I høst gikk folk i Sømna i fakkeltog mot at ambulansen der skulle flyttes til Brønnøysund. Fagfolk var derimot positive og mente det styrket tjenesten og fagmiljøet.
Samlokaliseringen ble gjennomført i midten av januar.
I Mosjøen var det store protester og fakkeltog mot at Helse Nord vedtok overføring av akutt- og døgnfunksjonene ved Helgelandssykehuset til avdelingene i Sandnessjøen og Mo i Rana.
Her var folk flest og ambulansearbeiderne på linje. I oktober i fjor var likevel akuttavdelingen i Mosjøen historie.
Løftebrudd
For noen uker siden slo hovedtillitsvalgt alarm i lokale medier om uholdbare fasiliteter og arbeidsforhold ved ambulansestasjonen i Mosjøen.
– Vi i ambulansen har ikke fått det vi ble lovet, og befolkninga har heller ikke fått det de ble lovet da akuttfunksjonen forsvant, sa Sandmo til Helgelendingen.
Han viste til at helseforetaket også hadde vedtatt at ambulansetjenesten i Mosjøen skulle styrkes før nedleggelsen av akutt-tilbudet ved lokalsykehuset ble satt i verk. Men de ansatte var slett ikke fornøyd med framdrifta.
I en bekymringsmelding til sykehusledelsen tok hovedtillitsvalgt og verneombudet opp flere forhold knytta til fasiliteter, arbeidsforhold, bemanning, drift og beredskap.
Ikke tilrettelagt
De understreket også at mengden utfordringer gir økt slitasje blant ansatte, og at flere vurderte sin videre stilling.
– Arbeidsforholdene er altfor dårlige på dagens stasjon. Vi kan ikke overholde hygieniske prinsipper med rein og urein sone. Vi mangler rom for øving og opplæring, og tilfredsstillende rom for hvile og restitusjon mellom oppdragene, sier Sandmo.
En bolig utenfor sykehuset fungerer midlertidig som hvile- og oppholdssted.
Han peker også på at ambulanser må stå ute i kulda. Tre ganger har medisinbeholdningen frosset, noe som utgjør en risiko dersom det ikke oppdages.
Flere stillinger
Nå er bemanningen styrket. Tolv nye faste stillinger er besatt, og de har fått to nye ambulanser. Men på grunn av permisjoner og manglende rekruttering av vikarer, er den ene dagambulansen bare delvis operativ.
– Ja, vi er flere folk, men ingenting er lagt til rette, påpeker Sandmo.
Det er blant annet ikke plass til alle ansatte i de eksisterende lokalene.
Ambulansestasjonen i Mosjøen er den største i Helgeland med 35 ansatte. I desember hadde de 249 oppdrag, fordelt på 816 timer og 20392 tilbakelagte kilometer.
Sykehusstyret har hatt ny stasjon i Mosjøen på agendaen i flere år. I fjor ble det endelig vedtatt en løsning som innebærer en oppgradering av dagens stasjon i sykehusets lokaler og et tilbygg med ny garasje. Det hele til en kostnad av 35 millioner kroner.
Utsatt
Ombyggingen har imidlertid latt vente på seg. Sykehusdirektør Lena Nilsen opplyser at forsinkelsen skyldes avslag på byggesøknad, men at ny søknad nå er sendt kommunen.
Sandmo mener det var sykehusets drifts- og eiendomsavdeling som trakk anbudet av økonomiske grunner.
Uansett mener hovedtillitsvalgt de foreliggende planene er en utilstrekkelig minimumsløsning. Dessuten er de redd det blir ytterligere reduksjoner i planene om stasjonen blir værende inne i sykehuset.
– Vi ønsker en helt ny og frittstående stasjon på tomta til sykehuset, inkludert et beredskap- og kompetansesenter. Vi har mange lærlinger og studenter, og må ha lokaler for å oppnå et godt faglig nivå.
Økt finansiering
Sandmo er nå mest bekymret for finansieringen av ambulansestasjonen. Han sier dagens økonomiske rammer i Prehospital klinikk ikke dekker behovet for nødvendige investeringer i kjøretøy, medisinsk utstyr og stasjonsfasiliteter.
– Over tid vil dette svekke beredskapen ytterligere og gjøre det vanskeligere å ivareta lovpålagte oppgaver. Det må finansiering på plass til å bygge en helt ny ambulansestasjon som dekker framtidas behov.
Flere krav
Han minner om når akutt-tilbudet i Mosjøen er nedlagt, er ambulansen den eneste tjenesten som yter befolkningen akutthjelp.
Sandmo har støtte fra Fagforbundet Nordland i kravet om trygg, robust og faglig forsvarlig ambulansetjeneste. I en faglig politisk uttalelse oversendt styrene I Helgelandssykehuset og Helse Nord fremmes blant annet krav om økt og stabil finansiering av prehospitale tjenester, tilfredsstillende bemanning, styrking av fagmiljøene og investering i kjøretøy, utstyr og stasjoner.
Ledelsen redegjør
Administererende direktør Lena Nielsen, og medisinsk direktør for Helgelandssykehuset, Hege Sjåvik, kommenterer de pågående strukturendringene i et innlegg i Helgelendingen.
De slår blant annet fast at de prehospitale tjenestene er blitt styrket, gjennom etablering av døgnåpen slagalarm i Mosjøen, flere ambulanser, og nye faste stillinger.
De trekker fram at det er vedtatt og budsjettert for bygging av ny garasje for ambulansene, og etablering av ambulansestasjon i sykehusets lokaler, samt at sykehuset arbeider kontinuerlig med kvalitetssikring.
«Helgelandssykehuset tar nå initiativ til et kvalitetsprosjekt med særskilt fokus på samhandling, for å sikre god kvalitet i pasientbehandlingen i overgangssituasjoner mellom kommuner og sykehus.»
I spørretimen
Nedleggelsen av akuttavdelingen ved Mosjøen sykehus ble nylig tatt opp i Stortingets spørretime av Kristian August Eilersten (FrP), som viste til negative konsekvenser for befolkningen. Han ville vite om statsråden ville sørge for å gjenåpne akuttmedisinsk avdeling og medisinsk sengepost.
Jan Christian Vestre svarte blant annet at «Helse Nord RHF er tydelige på at tilgangen til medisinsk akutthjelp fortsatt er forsvarlig. De mest kritiske tilstandene blir som før håndtert av de prehospitale tjenestene. Ambulansetilbudet i Mosjøen er styrket.»
Hele spørsmålet og hele svaret kan du lese her.