Kraftig advarsel fra næringslivet mot Sps datasenter-u-sving

Senterpartiet snur og krever stans for nye datasentre fram til sommeren. Næringsorganisasjonen Abelia langer ut mot forslaget, mens Rødt roser snuoperasjonen.

SNUR: Sps energipolitiske talsperson Maren Grøthe og parlamentarisk nestleder Erling Sande på Senterpartiets landsstyremøte på Gardermoen mandag. Der slapp de nyheten om at partiet snur om stans i nye datasentre.
Publisert

Saken oppsummert

  • Senterpartiet vil sette nye datasentersøknader på vent til et nytt konsesjonsregime og tydeligere regler er klare. Partiet frykter at utbyggingen kan forverre kraftsituasjonen og komme ut av kontroll.
  • Abelia advarer mot at en stans kan svekke Norges omdømme som et stabilt investeringsland. Organisasjonen mener store investeringer, særlig i distriktene, kan havne i andre land.
  • Rapporter fra SSB, Sintef og NTNU peker på lavere verdiskaping fra datasentre enn annen kraftkrevende industri over tid. SSB understreker samtidig at utviklingen er usikker, særlig med nye KI-datasentre som kan bruke mye strøm.

Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens og kvalitetssikret av Fagbladets redaksjon.

– Vi advarer sterkt om konsekvensene ved å stanse datasenterutbygginger. Å gi stans til en lovlig næring vil svekke tilliten til Norge som investeringsdestinasjon. Det kan få ringvirkninger langt utover datasenternæringen og sette Norges rykte som trygt land å investere i på spill, sier Abelias administrerende direktør Øystein Eriksen Søreide til NTB.

Tidlig i oktober stemte Sp nei til to forslag i Stortinget fra KrF og SV om full stans. Nå vil partiet likevel sette nye søknader på vent inntil en konsesjonsordning og tydeligere regler er klare.

– Vi frykter at etablering av datasentre kan komme helt ut av kontroll dersom vi ikke tar grep, sa Sps energipolitiske talsperson Maren Grøthe til NTB tidligere denne uken.

– Kan fort velge bort Norge

Abelia er en del av NHO og representerer rundt 2800 kunnskaps- og teknologibedrifter. Flere av medlemmene er datasentre og leverandører.

Søreide påpeker at investeringer for flere hundre milliarder kroner står klare i Norge, særlig i distriktene.

– Konkurransen er global, og selskapene bak kan fort velge vekk Norge om den politiske stabiliteten vi er kjent for, utfordres, slik Senterpartiet her foreslår.

– Partiet virker samtidig å hoppe bukk over at regnekraft er en strategisk ressurs på linje med olje og energi. Stanser man utbygging, risikerer vi å bli mer avhengig av andre land for tjenester og infrastruktur som blir stadig viktigere for nasjonal sikkerhet og handlekraft, advarer Søreide.

Sp: Ikke bærekraftig

Grøthe står likevel fast på at det er nødvendig med en datasenter-stans til et bedre regelverk er på plass.

– Norge må unngå en forverring av kraftsituasjonen vår. Abelia kjemper for sine medlemmers interesser, men vi frykter konsekvensene for folk og næringsliv over hele landet om denne situasjonen fortsetter og nå kommer helt ut av kontroll.

Hun understreker at partiet vil legge til rette for nye næringer og sikre norsk kontroll over viktig data.

– Men dagens system er ikke bærekraftig og sikrer oss heller ikke nasjonal kontroll, sier Grøthe.

Reagerer på rapport

Rapporter fra SSB og Sintef og NTNU viser at datasentre over tid gir mindre verdiskaping enn annen industri som bruker mye kraft. De konkluderer også med at politikerne må prioritere hvem som skal få strøm, for å sikre mest mulig verdi for fellesskapet.

Abelia mener SSB-rapporten gir et skjevt bilde fordi den ser på år med lav verdiskaping, som 2023, og utelater årene der bildet var motsatt, som 2021 og 2022.

– Utfordringen med SSBs tall er at de ikke kontrollerer for subsidiene industrien mottar, for eksempel fritak fra elavgift og gratis CO2-kvoter, mens datasentre betaler full pris. Det påvirker naturligvis netto verdiskaping. Dette viser jo bare hvor vanskelig det er å finne objektive kriterier for å vurdere og sammenligne på tvers av ulike næringer, sier Søreide.

Avviser kritikken

SSB slår tilbake og mener tallene gir et godt sammenligningsgrunnlag. De opplyser at verken CO₂-kompensasjon eller andre tilskudd er regnet inn, og at også datasentrene hadde redusert elavgift fram til 2023.

Forsker Marina Rybalka, en av forfatterne av rapporten, påpeker overfor NTB at verdiskapingen svinger mye og at utslagene for datasentre i stor grad skyldes nyetableringer og rapporteringen fra enkelte store aktører.

Hun understreker samtidig at analysen gjelder tradisjonell datalagring og skytjenester, og at nye KI-datasentre vil kreve langt mer strøm og ha færre ansatte per megawatt.

– Hvordan dette målet vil utvikle seg videre, er avhengig av mange faktorer. Det vil blant annet avhenge av hvilke typer datasentre som vil etablere seg i Norge, av prisene på strøm, maskinvare og mineraler, og av hvor stor verdi tjenestene datasentrene leverer, har i markedet.

– Nå må ordene følges opp

Rødt er fornøyd med at Sp snur, men etterlyser handling.

GLAD: Rødts Bjørnar Moxnes er glad for at Sp snur, men krever handling, ikke bare ord.

– Det er positivt at Senterpartiet nå er enig i det Rødt har advart om lenge. Men det holder ikke å uttrykke bekymring. Nå må ordene følges opp med handling, sier Bjørnar Moxnes til NTB.

Han mener utbyggingen er helt ute av kontroll. Tirsdag fremmer Rødt hasteforslag i Stortinget om stans i bygging av nye datasentre. Moxnes ber Sp og andre partier stemme for det.

Høyre, Arbeiderpartiet og Fremskrittspartiet ønsker ikke stans i utbyggingen mens nytt regelverk lages.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS