Kommune blar opp penger til utdanning for røykdykkere
Sunnfjord kommune hoster opp én million kroner for å gi brannmannskap riktig utdanning, etter at brannsjefen i kommunen nektet å sende røykdykkere på jobb uten godkjent kursing. – Vi har ikke noe valg, sier kommunalsjef Trond Ueland.
Det vakte oppsikt da brannsjefen i Sunnfjord brann og redning, Bernhard Øberg, ga lokalsamfunnet en tydelig beskjed i forrige uke: 22 av hans 50 brannkonstabler får ikke lenger røykdykke på grunn av manglende grunnutdanning.
Brenner det i Sunnfjord nå, så risikerer samfunnet at det brenner helt ned uten at røykdykkere dukker opp.
Bakteppet er ulykken i Verdal i vinter der to brannkonstabler omkom.
Like før hadde brannvesenet i Sunnfjord tilsyn der det ble påpekt flere avvik, blant annet mangel på formell utdanning.
– Skal ikke røykdykke
Brannsjefen får full støtte av avdelingsleder Johan Marius Ly i Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB).
– Et brann- og redningsvesen skal ikke utføre røykdykking dersom personellet mangler grunnutdanning eller annen tilfredsstillende opplæring, fastslår han.
Sender dem på kurs
Allerede på slutten av forrige uke vedtok formannskapet i Sunnfjord å sende 24 ansatte på grunnutdanning. 12 får utdanning i høst og 12 våren 2027.
Det vil koste om lag en million kroner.
Grunnutdanningen består av et fem ukers kurs ved Brannskolen i Troms.
Bekymringsfull situasjon
Sunnfjord kommune har selskap av mange andre kommuner med deltidsbrannmannskap. 32 prosent mangler formell grunnutdanning.
Det viser rapporten «Framtidens brannvesen», som Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap utarbeidet for Justisdepartementet i 2023.
Det anser Ly som generelt bekymringsfullt.
– Innsatspersonell som skal utføre røydykkertjeneste, må ha grunnleggende kunnskap om fysiologi, brannfysikk, viktige bygningstekniske brannverntiltak, slokkemidler, angrepstaktikk, verneutstyr og HMS-regler, beskriver Ly i DSB.
Prøver å unngå røykdykking
Ly opplyser at DSB har fått tilbakemelding på at flere brann- og redningsvesen forsøker å redusere bruken av røykdykking på grunn av risikoen.
– Røykdykking er belastende og risikofylt. Personell som forventes å utføre røykdykkeroppdrag, må ha gjennomført tester og utdanning som kvalifiserer til det, skriver han i epost til Fagbladet.
Vanskelig å løse
Sunnfjord brann og redning har fem stasjoner hvorav kun Førde brannstasjon har heltidsmannskap.
De andre stasjonene betjenes av deltidsansatte, det vil si personell som har andre jobber, men rykker ut ved behov. Det er også der kommunen nå er uten røykdykkere.
– Det har vært utfordrende og kompleks å få dette på plass etter kommunesammenslåingen, sier fungerende kommunalsjef for teknisk og miljø i Sunnfjord kommune, Trond Ueland.
Ingen trøst at flere
Noen uker etter at DSB gjorde tilsyn i Sunnfjord, omkom to brannkonstabler på jobb under røykdykking i Verdal. Det understreket alvoret for hele brann-Norge.
– Vi har ikke noe annet valg enn å ta tak i dette. Det vil koste rundt en million kroner å få gitt mannskapet nødvendig grunnutdanning, men det må til. Det er ingen trøst at flere kommuner er i samme situasjon, sier kommunalsjefen.