KI overtar jobbene til 400 i DNB

– KI vil bare ta over mer og mer

KI ble introdusert som et hjelpemiddel. Nå overtar automatiserte løsninger og bot-er jobbene til 400 i DNB. – Uroen brer seg nå, sier konserntillitsvalgt Morten Bakkelund.

ALLMØTE: Ansatte var samlet til allmøte i DNBs hovedkvarter i Bjørvika tirsdag morgen. Der kom nyheten om at KI-satsing medfører at 400 mister jobben.
ALLMØTE: Ansatte var samlet til allmøte i DNBs hovedkvarter i Bjørvika tirsdag morgen. Der kom nyheten om at KI-satsing medfører at 400 mister jobben.
Publisert Sist oppdatert

Nyheten om at DNBs KI-satsing medfører at 400 ansatte nå mister jobbene sine, ble presentert i et allmøte.

Etter møtet var stemningen rolig, men samtidig ladet. Mange tok turen ut i høstsola i Bjørvika ved lunsjtider – som de pleier. Mange med tankefulle ansiktsuttrykk.

I lobbyen møter vi konserntillitsvalgt i Fagforbundet FinTech, Morten Bakkelund. Han beskriver stemningen som rolig og fattet - enn så lenge. 

EN VEKKER: - Mange DNB-ansatte kjenner utvilsomt på en uro nå, med tanke på egen jobbsikkerhet, sier konserntillitsvalgt Morten Bakkelund.
EN VEKKER: - Mange DNB-ansatte kjenner utvilsomt på en uro nå, med tanke på egen jobbsikkerhet, sier konserntillitsvalgt Morten Bakkelund.

Foreløpig har han ikke fått mange henvendelser. Men han tror det vil endre seg.

– Det er nok bare et spørsmål om tid. For dette er helt ferskt nå. Alvoret har nok ikke gått opp for mange riktig ennå, sier Bakkelund kort tid etter at ledelsen kunngjorde at 400 DNB-ansatte mister jobben. 

Nedbemanningsprosessen skal være gjennomført innen utgangen av 2026.

Bare et hjelpemiddel

KI ble introdusert som et hjelpemiddel i DNB. Nå tar KI-verktøy og -løsninger jobbene fra 400 ansatte.  Det kommuniseres fra bankledelsen at prosessen skjer i tett samarbeid med de tillitsvalgte. Leder Morten Bakkelund i Fagforbundet FinTech sier følgende om den delen av prosessen:

– De ansattes organisasjoner har gjennom oss sentralt tillitsvalgte blitt informert.  Han opplyser at Fagforbundet Fintech og de andre fagforeningene som organiserer de DNB-ansatte har stått samlet i saken.

– Med all tydelighet ble det signalisert at vi ikke støtter verken omfanget av KI-bruken, eller størrelsen på nedbemanningen. Men ledelsen valgte dessverre å ikke lytte til våre innspill og advarsler, sier Bakkelund.

Han betegner tirsdagen som en trist dag på jobben, og sier nedbemanningen er dramatisk, først og fremst for de mange som mister jobben på kort varsel.

– Det fortoner seg som et sjokk når man får dette presentert sort på hvitt. Det er fullt forståelig, og et kutt av 400 arbeidsplasser er dramatisk, sier Bakkelund.

EN VEKKER: - Mange DNB-ansatte kjenner utvilsomt på en uro nå, med tanke på egen jobbsikkerhet, sier konserntillitsvalgt Morten Bakkelund.
EN VEKKER: - Mange DNB-ansatte kjenner utvilsomt på en uro nå, med tanke på egen jobbsikkerhet, sier konserntillitsvalgt Morten Bakkelund.

Nylig kom nyheten om at DNB-konsernet strammer inn på hjemmekontor-bruken. Det har også skapt misnøye blant mange berørte i Norges største bankkonsern.

Tankevekkende kalddusj

Han fikk et klart inntrykk av at de dystre nyhetene i dagens allmøte fikk det til å gå kaldt nedover ryggen på mange kolleger i DNB-konsernet - også blant de som ikke er direkte berørt.

– Dette var helt klart en vekker. Mange flere enn de direkte berørte tenker utvilsomt på sine egne arbeidsplasser, og hva som kan komme i neste runde. For dette viser hvordan inntoget til KI i arbeidslivet vil bli i årene fremover, sier Bakkelund.

Han frykter et stadig mer upersonlig bankvesen og et arbeidsliv der folk dyttes ut, og stadig flere jobber overtas av 24-timers roboter og automatiserte løsninger. Bakkelund viser videre til at flere og flere prosesser i bankens daglige drift gjort mer og mer generiske og standardiserte.

– Det baner vei for at det rundt neste sving blir stadig enklere å la en robot eller chatbot overta oppgavene, slår Bakkelund fast.

Bakkelund mener det er naivt å tro at denne nedbemanningen ikke vil føre til en voldsom usikkerhet blant de ansatte, og tilføyer at han og de øvrige tillitsvalgte nå fokuserer på å yte medlemmene støtte og veiledning fremover.

Samtidig er han spent på hvordan det går når menneskene fases ut til fordel for KI-løsninger. 

– Det er ikke gitt at det gir utelukkende positive resultater, påpeker han.

Nå har det kommet flere kutt i DNB-konsernet i løpet av relativt kort tid. Forventer du at det nå blir rolig fremover, og ikke flere dramatiske nyheter av denne sorten for de ansatte?

– Det har jeg ingen kommentar til. Vi får se hva som skjer, ikke minst når robotiserte løsninger overtar ansvaret for arbeidsoppgavene som dyktige kolleger hittil har hatt ansvaret for, sier Bakkelund.

Powered by Labrador CMS