Høyre åpner for kutt i sykelønna: – Igjen viser Høyre at de ikke forstår hvilke utfordringer arbeidsfolk står i
Høyre lovte å frede sykelønna. Nå åpner de for kutt. Hvis det blir tøffere å få sykmelding, rammer det dem som holder velferdshjulene i gang i offentlig sektor, sier Fagforbundets leder, Helene Harsvik Skeibrok.
– Hvis vi skal diskutere sykelønnsordningen, for å bedre den og få ned sykefraværet, så kan vi ikke avvise at kutt i ordningen kan være aktuelt, sier han til NRK etter at Dagens Næringsliv meldte at han og stortingsrepresentant Anna Molberg kommer til å be partiet om å søke forlik i om sykelønnsordningen i Stortinget.
Et forlik vil si et bredt stortingsflertall blir enige om en langsiktig avtale. Hensikten er å ha forutsigbare regler som ikke endres hver gang Norge får en ny regjering.
– Provoserende
– Det er provoserende at Høyre ønsker å kutte i sykelønna som er en av de viktigste velferdsordningene vi har, skriver Fagforbundets leder, Helene Harsvik Skeibrok på sin facebook-side.
– Igjen viser de at de ikke forstår utfordringene som arbeidsfolk står overfor.
– Hvis det blir tøffere å få sykmelding, rammer det dem som holder velferdshjulene i gang i offentlig sektor.
– Våre medlemmer jobber med høyt arbeidspress, og sykefravær rammer særlig kvinnedominerte yrker. Vi må heller se på oppgavedeling, partssamarbeid og styrket bemanning.
– Folk blir ikke mindre syke av å bli fattigere, skriver hun.
Lover kamp
Fellesforbundets leder, Christian Justnes, lover Høyre kamp om sykelønnsordningen:
– Offentlig sektor og funksjonærene har lønn under sykdom som en del av sine tariffavtaler. De beholder dermed sykelønnsordningen selv om Stortinget skulle kutte i den, sier han til FriFagbevegelse.
– Det samme har ikke våre lavtlønte arbeidsfolk i privat sektor. Dersom Stortinget skulle våge å røre sykelønnsordningen gir det oss ikke noe annet valg enn å streike sykelønna inn i våre tariffavtaler, sier Fellesforbundet-lederen.
Kolliderer med IA-avtalen
Arbeiderpartiets Elise Waagen avviser invitasjonen fra Høyre:
– For Arbeiderpartiet er det uaktuelt med et forlik om å svekke sykelønnsordningen. For meg ser dette mer ut som høyresidens kutt forkledd som forlik, sier hun til NRK.
LO-leder Kine Asper Vistnes mener Høyre hopper bukk over avtalen om et inkluderende arbeidsliv (IA-avtalen) som partene i arbeidslivet ble enige om i fjor.
Avtalen slår fast at partene skulle bruke 2025 og 2026 til å innhente kunnskap om sykelønnsordningen, mens de i 2027 og 2028 skal vurdere behov for justeringer.
– Høyre får mene det de vil, men vi har et arbeid vi skal gjøre. Vi skal skaffe oss mer kunnskap slik at vi kan komme med treffsikre tiltak for å få ned sykefraværet, sier LO-lederen til FriFagbevegelse.
Avvises av andre partier
Verken SV, Rødt, Senterpartiet, Kristelig Folkeparti eller MGD viser noen stor entusiasme for Høyres invitasjon.
– Dette forslaget viser at Erna Solberg bløffet når hun lovte at Høyre ikke skulle røre sykelønnsordningen i denne perioden, sier nestleder i SV, Marian Hussein til NRK.
– Det er helt uaktuelt å skyve regningen for sykdom over på vanlige arbeidsfolk, sier Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum.
– Forslaget er direkte i strid med IA-avtalen, sier Rødt-leder Marie Sneve Martinussen.
Høyre vil endre arbeidsmiljøloven
I tillegg til å velge ny ledelse skal Høyre stake ut en ny politisk kurs på landsmøtet 13. til 15. februar.
FriFagbevegelse har sett på hva forslagene landsmøtet skal behandle vil bety for arbeidslivet:
– Helt overordnet handler det om å løsne skruen i arbeidsmiljøloven, sier Anna Molberg, arbeidspolitisk talsperson i Høyre, til nettstedet.
Forslaget om å fjerne vetoretten til det som i arbeidsmiljøloven heter fagforeninger med innsigelsesrett, skal bidra til å flytte makt fra foreningene sentralt til klubbene lokalt.
Molberg avviser at dette er å frata arbeidstakerne rettigheter eller å innskrenke makten til fagbevegelsen.
– Mer fleksibilitet er et stikkord. Det er på den enkelte arbeidsplass de vet hvordan deres egne behov best kan dekkes, mener hun.
LO: Høyre svekker innflytelsen til fagforeningene
LO-leder Kine Asper Vistnes har lite til overs for Høyres nye politikk for arbeidslivet.
– Høyre svekker fagforeningene og innflytelsen til arbeidstakere framfor for å se på hvordan de kan gjøre arbeidslivet bedre, sier hun til FriFagbevegelse.