Svanen ble enkemann for et år siden, og nå er han blitt mannevond. Lauritz står lagelig til for hogg.

Denne artikkelen er over fem år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

I Kristiansunds Hovedpark stabber byens barnehagebarn på tur, her lufter melkesprengte mødre sitt avkom, og her får sykehjemsbeboere beundre rosebedene om det ikke stormer for hardt fra havet i vest. Folk er rause med godordene når de møter de ansatte som sørger for at det blomstrer og gror.

– Jeg liker å si at jeg er parksjef, ler Lauritz Schjølset. Han fyller snart 71 år og har jobbet i Kristiansund kommune i 12 av dem. Før det drev han eget gartneri, og overgangen fra det private var bratt, innrømmer han:

– Jeg trodde ikke akkurat det skulle være en sovepute å jobbe i kommunen, men det var mer fart i parkvesenet enn det jeg opplevde da jeg jobbet privat.

Lauritz Schjølset (71)

Parkarbeider i Kristiansund kommune

Noen ganger må Lauritz manne seg opp på jobben. Tre ganger i uka skal fuglene som holder til i en innhegning i parken mates. Duer, ender, høner – og altså en mannevond svane.

Jeg liker å si at jeg er parksjef

I en bod bak innhegningen fyller Lauritz en knallgul bøtte med fuglegodt. Valset havre, frø og annet spesialknask. Duene flakser og flokker seg omkring ham og napper i seg. Noen grådige måker ser sitt snitt til et gratis måltid på kommunens regning.

Den vakreste av dem alle, den velvoksne kritthvite svanen, viser imidlertid ingen interesse for innholdet i bøtta fra Felleskjøpet. Svanen som i årevis har svømt dammen rundt sammen med sin utvalgte, er blitt enkemann. Og mannevond. Den blåser seg opp, sprer vingene ut i angrepsposisjon, krummer den lange halsen.

Lauritz må veive den hvesende fuglen unna med armen for å ikke få seg et skikkelig hogg.

– Det er ikke maten, det er meg han er interessert i.

Tornene i rosebedet er derimot ingen trussel. Lauritz løfter på stammene og viser stolt fram rosene han plantet i mai – uten hansker.

– Gamle hender tåler det meste.

– Vi plantet 500 roser i parken her, og det har vært en kjempesuksess. Jeg er spesielt glad i denne rosa sorten som heter Beverly. Den er utrolig vakker.

Han fjerner avblomstrede roser med sikre snitt med rosesaksen.

– Se, her er det et nytt skudd. Kanskje rekker vi å få en rose til før høsten kommer.

Powered by Labrador CMS