Trodde alt håp var ute
Endte som SOLskinnshistorie
Alfred Sachs (72) trodde et brev med et unikt innhold var tapt, men etter fire uker dukket brevet fra Hammerfest opp i Tromsø.

I romjula sendte Alfred Sachs en boblekonvolutt fra Post i Butikk i Rypefjord, adressert til Krane Galleri i Tromsø. Men dit kom brevet aldri.
– Ubeskrivelig leit, sier den pensjonerte fjordfiskeren og sjømannen.
Inni lå et håndkolorert bilde signert Sol Heilo, som Sachs hadde fått i gave av henne. Sachs har stor sans for både kunstneren og musikeren Sol Heilo, etter at han i 2009 oppdaget bandet Katzenjammer.
– Siden har jeg fulgt henne som soloartist og kunstner, forteller han.
I fjor hadde hun sin første soloutstilling. Alfred og en håndfull andre ble invitert til førpremiere.
– Jeg har Finnmarks, og muligens Nord-Norges største samling Sol Heilo-kunst. I fjor og året før har Sol forært meg et bilde i julegave.
Det verdsatte finnmarkingen høyt. Derfor fortvilte han da gaven kom på avveie. Han kontaktet Posthornet. For å be postfolk fra Finnmark til Oslo om å lete i kriker og kroker. Men i tolvte time - etter fire uker - kom brevet frem til rammeverkstedet.
– Nå er jeg bare glad, sier Alfred Sachs.