Statsbudsjett
Vil ikke kjempe for Posten-stillinger
Fremskrittspartiet og Høyre vil ikke gi regjeringen motstand på kuttforslaget som kan føre til tap av flere tusen arbeidsplasser i Posten. Samtidig kritiserer Bård Hoksrud (Frp) regjeringens fremgangsmåte.
– Vil dere jobbe imot Posten-kuttet i Stortinget?
– Vi skulle gjerne sett at vi kunne det, men vi må se ordentlig på hvordan vi bruker pengene på en god måte. Vi er nødt til å gjøre noe med Posten slik den drives nå.
Det sier Bård Hoksrud fra Fremskrittspartiet (Frp). Han er komitéleder i transport- og kommunikasjonskomiteen på Stortinget.
Det som ifølge meningsmålingene er landets største parti, vil altså ikke jobbe mot kuttene på 1,5 milliarder kroner som ble foreslått i statsbudsjettet onsdag.
Kuttet kan føre til at 2000 av 3000 postbud i Norge vil miste jobben.
Budsjettpartnerne Senterpartiet, Rødt og Sosialistisk Venstreparti (SV) har alle lovet omkamp i budsjettforhandlingene. MDG er også kritiske til kuttene, men går ikke like langt som sine samarbeidspartnere.
Vil ikke garantere for arbeidsplasser
– Det er potensielt 2000 arbeidsplasser som vil gå tapt. Er dere ikke bekymret for det?
– Selvfølgelig, dette er veldig alvorlig. Men hvis vi hadde hatt en bedre prosess i Stortinget, og at det ikke bare ble fremmet som en del av budsjettet, kunne vi i alle fall hatt en ordentlig diskusjon før et slikt kutt, sier Hoksrud.
– Dere vil ikke garantere at dere vil jobbe for å beholde arbeidsplassene?
– Det kan man ikke gjøre. Posten har tidligere vist at de kan være kreative. Det er mulig å finne nye oppgaver til de ansatte, tenke utenfor boksen.
– En bombe
Frp-politikeren er kritisk til regjeringens fremgangsmåte, og viser til at det i 2022 ble fremmet en stortingsmelding om en endring i postloven som et halvt år senere ble trukket tilbake.
Forslaget var i hovedsak en opprydding og tilpasning av postloven, blant annet for å gjøre det tydeligere hvem loven gjelder for, innføre EU-regler for pakker og endre klageordningen.
Grunnlaget for tilbaketrekningen var blant annet at regjeringen fikk kritikk for ordlyden i forslaget under høringsrundene.
Forslaget nådde derfor aldri Stortinget, noe Hoksrud mener er problematisk.
– Nå kommer dette som en bombe inn i statsbudsjettet.
Kan bli flertall
Heller ikke Høyre vil gå imot kuttforslaget fra regjeringen.
– Det må være innafor å si at når verden endrer seg og Norge endrer seg, så må offentlig sektor tilpasse seg det, sier 1. nestleder i Høyre Henrik Asheim.
Han mener at det er for tidlig å si hva konsekvensene av kuttforslaget blir, og at det kan være mulig å omorganisere slik at arbeidsplasser ikke går tapt.
Sammen med Arbeiderpartiet utgjør Høyre og Frp et stortingsflertall.
Det vil si at dersom budsjettpartnerne Rødt, SV og Senterpartiet ikke får gjennomslag for sin varslede omkamp i budsjettforhandlingene i løpet av høsten, har regjeringen andre veier til å sikre et flertall for kuttene.