Arbeidsmiljøloven
Stortinget vil stramme opp tillitsvalgtbegrepet
Stortinget er ikke fornøyd med hvordan tillitsvalgte er definert i arbeidsmiljøloven.

De siste årene har det vært usikkerhet knyttet til hvem som er tillitsvalgt etter loven.
Da arbeidsmiljøloven ble strammet inn i 2023, og begrenset mulighetene for innleie fra bemanningsforetak, ble det ikke presisert hva som ligger i begrepet tillitsvalgt.
Innenfor loven
Spørsmålet ble satt på spissen da et verneombud i Käfer skrev under på en avtale om innleie begynte uenighetene.
Daværende arbeidsminister Marte Mjøs Persen slo fast at dette var innenfor loven.
Etter forslag fra Rødt ber Stortinget nå regjeringa vurdere bruken av begrepene «tillitsvalgt» og «tariffavtale» i arbeidsmiljøloven.
Det opprinnelige forslaget fra Rødt var at regjeringa skulle gjøre en grundig og helhetlig gjennomgang av hvordan de to begrepene er brukt i arbeidsmiljøloven.
Men for å få et flertall i Stortinget med på vedtaket ble det endret til at regjeringa skulle vurdere begrepene.
Det er Arbeiderpartiet, SV og Rødt som står bak dette vedtaket.
Senterpartiets medlem i komiteen ville ikke støtte at regjeringa skulle vurdere begrepene.
Vedtaket fra i fjor
En lignende sak var til behandling i Stortinget i november i fjor. Da gjaldt det ikke selve lovteksten, men Arbeidstilsynets veileder som brukte et ullent tillitsvalgtbegrep.
I vedtaket fra i fjor ble regjeringa bedt om å instruere Arbeidstilsynet slik at de endret veilederen. Nå vil Stortinget at loven endres.
Både LO og Fellesforbundet har levert høringssvar til forslaget.
LOs høringssvar er støtte til Rødts opprinnelige forslag. I høringssvaret skriver LO:
«Begrepet ‘tariffavtale’ bør etter vårt syn henvise til tariffavtale med fagforening med innstillingsrett, og begrepet ‘tillitsvalgt’ være forbeholdt tillitsvalgte med reelle rettigheter etter hovedavtaler.»
Fire forslag
Rødt fremmet fire forslag om endringer i arbeidsmiljøloven. Disse tre fikk ikke flertall og kommer til å bli nedstemt. Det gjelder:
• Forby innleie fra bemanningsforetak
• Utvide innleieforbudet som er i Oslo-området til også å gjelde i Stavanger, Trondheim og Bergen.
• Innføre en gjennomkjøringsregel i arbeidsmiljøloven.