Norges Bank: Lønnsveksten blir trolig lavere enn antatt
Også prisveksten nedjusteres noe, ifølge Norges Banks forventningsundersøkelse.

Hvis anslagene til økonomiekspertene slår til, vil den disponible reallønnsveksten bli på 1,2 prosent i år. Det er lavere enn de anslo i forventningsundersøkelsen for andre kvartal.
Partene i arbeidslivet ser enda mørkere på det. De nedjusterer sine forventninger til reallønnsveksten i år til 1,1 prosent, ned 0,4 prosentpoeng fra forrige kvartal.
330 kroner mer i måneden
Reallønnsveksten er det du reelt sitter igjen med til det daglige forbruket, siden prisveksten spiser opp deler av lønnsvekstens verdi.
Får du utbetalt en månedslønn på 30.000 kroner, vil en lønnsvekst på 4,3 prosent utgjøre 1290 kroner. Men etter å ha trukket fra økte priser, vil du reelt sett ha fått 330 kroner mer å rutte med i måneden basert på arbeidslivets anslag.
Alle nedjusterer forventningene
Den kvartalsvise undersøkelsen sentralbanken gjennomfører blant økonomieksperter, partene i arbeidslivet og næringslivsledere kom torsdag morgen.
Samtlige grupperinger modererer sine forventninger til både lønnsvekst og hvor mye mer du sitter igjen med når prisveksten har tatt sitt. Og selv om alle vente litt svakere tolvmånedersvekst i inflasjonen, er det ingen som har trua på at den skal komme helt ned på Norges Bank mål på 2 prosent de kommende fem årene.
Mens anslagene for lønnsvekst gjelder for inneværende år, gjelder anslagene for prisveksten de kommende tolv månedene.