Nordmenn støtter bedre bemanning i helse og oppvekst
En undersøkelse fra Fagforbundet viser bred støtte for flere hele stillinger i velferdsstaten.

– Våre medlemmer har for mye å gjøre og for liten tid, sier forbundsleder i Fagforbundet, Mette Nord.
Undersøkelsen viser at hele 81 prosent av de spurte er enige i at bemanningen må styrkes i barnehager og skolefritidsordninger, mens 91 prosent mener det samme gjelder eldreomsorg og helsetjenester.
Det er også bred politisk enighet i befolkningen om viktigheten av økt bemanning – på tvers av partier.
Støtten er lavest blant KrFs velgere og høyest blant Rødts.
Rammer rekruttering
Fagforbundet frykter at situasjonen kan bli selvforsterkende.
Når bemanningen er for lav, og ansatte blir syke eller ikke klarer å stå i heltidsstillinger, kan det svekke rekrutteringen.
– Dette haster. Hvis vi ikke løser bemanningskrisen nå, vil den forverres i framtiden, mener Mette Nord.
Hun uttrykker bekymring for at situasjonen kan bli enda verre dersom høyresiden vinner valget til høsten.
Nord understreker at dagens regjering har styrket kommuneøkonomien og gitt tydelige signaler om ønsket om bedre bemanning i barnehager og SFO.
– Men vi ser at borgerlig styrte kommuner setter disse pengene på sparekonto og fond, i stedet for å styrke bemanningen, sier hun.
Fagforbundet støtter de rødgrønne partienes syn om at velferden skal styrkes – ikke svekkes.
Dyrt med innleie
Over 6 av 10 ansatte i kommunal pleie og omsorg jobber deltid. Samtidig bruker norske kommuner nesten 4,5 milliarder kroner på innleid arbeidskraft.
LO-leder Kine Asper Vistnes har besøkt mange sykehjem, sykehus og barnehager, og ser at bemanningen ofte er for lav.
– Vi må kunne stole på at velferdsstaten leverer det den skal, og at de ansatte har det bra, sier hun.
Det koster mer enn dobbelt så mye å leie inn en vikar som å bruke en fast ansatt, viser Fagforbundets rapport.
– Kommuner og sykehus må bruke pengene på å ansette egne folk, i stedet for dyre vikar- og bemanningsbyråer, sier hun.
Hun påpeker at lav bemanning gir stort arbeidspress, som igjen fører til dårlig arbeidsmiljø og økt sykefravær.
Mer kontinuitet
Fagforbundets egne undersøkelser viser at bedre bemanning gir mindre sårbarhet ved fravær.
– Enten det er kurs, opplæring eller sykefravær – også kortvarig – slipper man å leie inn. Du har en stabil bemanning og en arbeidsstokk som gir kontinuitet, sier Mette Nord.
– De som er igjen får ellers en dobbel byrde, legger hun til.
Hun peker også på at ledelsen får mindre tid til faktisk ledelse.
– Ledelsen må hele tiden reparere fravær, fylle hull i turnusen og drive med brannslukking – i stedet for å lede, sier Nord.