Jobber for svømming med støtte fra Fagforbundet
– Nå har vi den første generasjonen av foreldre som er resultatet av dårlig svømmeundervisning
500.000 mennesker besøker et svømmebasseng i Norge hver eneste uke. Likevel forsvinner svømmehallene en etter en, og det bygges få nye.

Denne artikkelen er over fem år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
.
En viktig grunn til å lære seg å svømme er selvsagt å unngå å drukne. Men da finnes det en enda mer effektiv metode:
– Da er det jo bare å holde seg unna vann, da er du trygg, sier Jan Kjensli, konsulent i Norges svømmeforbund (NSF).
Fagbladet.no møter ham og generalsekretær Bjørn Soleng ved Frognerbadet i Oslo, der både barn, voksne og eldre holder på med det de to mener er svømmingens viktigste funksjon: Sosial aktivitet.
Les også: • Slik trener du bort smertene
(Artikkelen fortsetter under bildet)

Svømmeglede
Det svømmes, det hoppes, og det plaskes denne junidagen. Og ikke minst er det latter og gledeshyl som farer over vannspeilet mens sola bader anlegget i sommerlys.
Bjørn Soleng og Jan Kjensli har lagt igjen pekefingrene hjemme, og vil helst snakke om gledene det å kunne svømme gir.
– De som ikke kan svømme, er ikke her i dag, sier Soleng, og titter ut over det store bassenget med alle de glade badende.
– Kan du svømme, kan du delta på mange ulike sosiale arenaer, sier Jan Kjensli, og nevner i fleng: Båttur, kano, kajakk, fiske, kiting, dykking…
– Vi har nå fokus på at det å ikke kunne svømme er mer å regne som et sosialt handicap, sier Soleng.
• Her finner du læreplanen for svømming i skole
Tidlig start
Svømmeforbundet legger ned stor innsats for at befolkningen skal bli svømmedyktig. Blant annet jobber de med barnehagebarn på 5-6 år, og mot ungdom med minoritetsbakgrunn. Og i år passerer antallet som har deltatt på Svømmeaksjonen siden 2008 70.000 barn, ifølge Kjensli og Soleng.
– Nå har vi den første generasjonen av foreldre som er resultatet av dårlig svømmeundervisning, sier Soleng.
Ifølge Soleng kommer dette av at svært mange av Norges svømmehaller har forsvunnet eller forsvinner, og at svømmeundervisnigen med dette har blitt dårligere.
– De fleste svømmehallene i Norge ble bygget mellom 1950 og 1970. Den gang bygget man knapt en skole uten svømmehall. Men en svømmehall har 40-50 års levetid, og i dag stenges det flere haller enn det åpnes, sier han.
Tverrppolitisk enighet
Bjørn Soleng og Jan Kjensli håper på bedre svømmekår framover, og jobber hardt politisk for å få det til. Nå tror de det er en tverrpolitisk enighet om å satse.
– Vi mener at svømmeanlegg er et felt som bør inn under flere departementer, og jobber aktivt med Kunnskapsdepartementet, Kulturdepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet. Og samarbeidspartnere som Fagforbundet, sier Soleng.
– Jeg har en drøm om at svømmekurs også en dag skal bli en del av tilbudet i LOFavør, sier Soleng, som gjør seg klar til et bad når han likevel er i Frognerbadet.