Nå får nattevakt Anine (23) endelig bedre betalt – kan bety 20.000 ekstra i året

Ansatte i alle norske kommuner skal få nattillegg i flere timer enn i dag. – Perfekt, sier helsefagarbeideren som jobber mye natt.

FORNØYD: Fagbladet møtte Anine Hansen på nattvakt tidligere i år. Her har klokka bikka 07, og Anine har én time igjen av vakta. Hun er superglad for seieren.
Publisert

Både i KS-oppgjøret, og i oppgjøret for Oslo kommune, vant Fagforbundet og resten av LO endelig fram med et viktig krav som de har fremmet år etter år etter år: Bedre betalt for nattevakter. 

GLAD: Helene Skeibrok.

– Det er en utrolig viktig og etterlengtet seier, sier en sliten Fagforbundet-topp Helene Skeibrok, som har forhandla halve natta.

Fredag formiddag er hun på vei til Fagforbundet Ungs sommertreff på Sørmarka.

– Da vi ble enige sent i natt, var det nettopp nattevaktene som var våkne og ga oss positiv respons, forteller Skeibrok.

– Hvorfor fortjener Anine og de andre nattevaktene dette?

– Først og fremst fordi det er belastende å jobbe natt. Det vi har fått til nå, skulle egentlig bare mangle. At de har fått det til i Oslo også, er et godt utgangspunkt som gir likhet for alle kommunalt ansatte, sier Skeibrok til Fagbladet.

OGSÅ GLAD: Per Egil Johansen.

Forhandlingsleder for LO Kommune Oslo, Per Egil Johansen, er særlig fornøyd med denne seieren:

– Dette unner jeg virkelig de som jobber natt, dette er en viktig seier, sier Johansen.

I dag er det slik at nattillegg bare gis mellom klokka 21:00 og klokka 06:00. Nå skal det gis helt fram til klokka 08:00.

I mange år har Fagforbundet fremmet krav om at nattillegg «skal gjelde ut nattevaktens varighet». Endelig ble det enighet. 

Alene med 16 eldre

NATTJOBB: Anine Hansen (23) er helsefagarbeider og plasstillitsvalgt for Fagforbundet.

Tidligere i år fulgte Fagbladet Anine Hansen på nattevakt på Øya helsehus i Trondheim. Den natta, som alle netter, hadde hun ansvar for 16 eldre. 

Fredag jobber Anine dagvakt, og hun snakker med Fagbladet i lunsjpausen. Hun tar nyheten fra årets lønnsoppgjør veldig godt imot:

– Perfekt! Det vil utgjøre mye for ansatte, særlig de som jobber mye natt, sier Anine Hansen.

Hun har regnet seg fram til at det kan bety mer enn 20.000 ekstra i året for de som jobber 100 prosent som nattevakt. For en med 60 prosent nattarbeid, kan det bety 13.000 kroner. 

AV VAKT: Når klokka nærmer seg 08 er hun ferdig. Nå vil hun på bedre betalt for nettopp disse timene.

– Det er fantastisk, og noe medlemmene våre har etterspurt. Å kunne fortelle denne nyheten håper vi også vil hjelpe oss å rekruttere flere medlemmer, sier Anine Hansen, som er plasstillitsvalgt for Fagforbundet.

Powered by Labrador CMS