Dette er egenberedskapsuka:
Hvor lenge klarer du deg uten mat, vann, medisiner og strøm?
– Vær rustet til å klare deg i minst tre døgn, oppfordrer Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB).

Denne artikkelen er over tre år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
Det er ikke så ofte at stabile Norge rammes av store katastrofer eller kriser, men DSB oppfordrer likevel folk til å være beredt. Ifølge direktoratet bør en husstand være rustet til å klare seg i minimum tre døgn uten å kunne gå på butikken og kjøpe mat eller medisiner og uten vann- og strømforsyning.
Oppskrift på beredskapslager
Denne uka inviterer DSB til det direktoratet kaller "Egenberedskapsuka", en kampanjeuke der målet er å gjøre innbyggerne bedre forberedt på å klare seg selv i ulike kriser.
Direktoratet oppfordrer familier til å tenke gjennom hva de har i skapene, hva de trenger for en tredagers periode, alternative varmekilder og hvordan å oppbevare et lager med vann.
Råd og oppskrift på hvordan å etablere beredskapslager, presenteres på Sikker hverdag.
Må være forberedt
– Norge er blant verdens mest stabile land. Men også vi må være forberedt på å miste tilgangen på viktige varer og tjenester, som strøm og vann, for en periode, sier DSBs direktør, Elisabeth Aarsæther i en pressemelding.
– Hvis du er forberedt i eget hjem, bidrar du til at de som trenger det mest, får hjelp først i en krisesituasjon. I tillegg frigjør du myndighetenes ressurser til å håndtere hendelsen, forklarer hun.
• Slik holder du varmen uten strøm
Husk å lagre vann
De grunnleggende behovene som må dekkes de første tre døgnene av en krise, er varme, mat, drikke, legemidler, hygiene og informasjon.
– Mange av oss har allerede en god del av det vi trenger for å klare oss selv i noen dager, så det er ofte ikke så mye som skal til for å komme helt i mål. Hovedutfordringen for de fleste er vann. Vi anbefaler alle å lagre ni liter vann per person, sier Aarsæther.
Stort lokalt engasjement
Over hele landet har kommuner, sivilforsvarsdistrikter og frivillige organisasjoner utstillinger, quiz og stands med utdeling av brosjyrer for å sette søkelyset på egenberedskap denne uka.
Dersom din familie har lyst til å forsøke å klare dere med kun det som finnes i huset i tre dager, og å fortelle Fagbladets lesere om det, så tips oss.