Valg 2025

Høyre stuper – Ap avhengig av MDG

Aps Jonas Gahr Støre ligger an til å få fortsette som statsminister etter stortingsvalget.

FALLER: Oppslutningen til Erna Solberg og Høyre faller med 3,8 prosentpoeng til 14,6 prosent på NRKs siste meningsmåling før valget.
Publisert Sist oppdatert

Det viser NRKs siste meningsmåling før valget 8. september.

Den såkalte supermålingen er tatt opp blant 15.200 deltakere og har rødgrønt flertall. Men Arbeiderpartiet og Støre vil bli helt avhengige av Rødt og MDG for å beholde makten.

De rødgrønne partiene får 88 mot de borgerliges 81 mandater.

MDG og Rødt må holde seg over sperregrensen for å sikre rødgrønn seier, og på borgerlig side må KrF og Venstre klare det samme. På denne målingen er alle sperregrensepartiene over 4 prosent.

Utjevningsmandatene fordeler seg slik:

SV (5)

Venstre (4)

MDG (4)

Rødt (3)

KrF (2)

Senterpartiet (1)

Hele målingen med endringer fra forrige supermåling tidligere i august i parentes.

Ap 27,6 (−1,8)

Frp 21,2 (+0,6)

Høyre 14,6 (−3,8)

SV 6,8 (+0,3)

Rødt 6,4 (+1,0)

Sp 5,6 (+0,1)

KrF 4,7 (+1,2)

MDG 4,6 (+1,5)

Venstre 4,4 (+0,4).

Målingen er tatt opp mellom 7. og 19. august, og 15.200 velgere i alle valgdistrikter er spurt om hva de ville stemt om det var valg i dag, 800 personer i hvert distrikt.

Tallene er altså noen uker gamle. Målingen er mer presis enn ordinære meningsmålinger, der rundt 1000 personer blir intervjuet. For de største partiene ligger usikkerhetsmarginen på denne målingen på 1 prosentpoeng.

Powered by Labrador CMS