Al Jazeera: Minst 23 drept i israelske angrep i Gaza i morgentimene
Minst 15 mennesker som ventet på nødhjelp, er blant over 20 mennesker som er drept i israelske angrep på Gazastripen de siste timene, opplyser sivilforsvaret.

Minst 15 mennesker som ventet på nødhjelp, er blant over 20 mennesker som er drept i israelske angrep på Gazastripen de siste timene, opplyser sivilforsvaret.
Siden midnatt er minst 23 mennesker drept i israelske angrep, opplyser sykehuskilder i Gaza til Al Jazeera torsdag.
Osama al-Toum, en innbygger i Gaza som ventet på mathjelp ved en matsentral i Netzarim, sier til Radio Alaa at israelske soldater åpnet ild mot dem som sto i kø da sentralen åpnet klokka 6.
– Jeg gikk inn i utdelingssentralen og fant matvarene strødd på bakken i pappesker til selvplukk, sier han til radiokanalen ifølge Haaretz.
– Jeg måtte gå rundt 7 kilometer bare for å få tak i mat. Jeg har ikke tenkt å vende tilbake til distribusjonssenteret igjen på grunn av risikoen det innebærer. Sivile som går dit, risikerer livet, sier palestineren.
Ialt 15 av de 23 ofrene ble drept i nærheten av et sted hvor det deles ut mathjelp sentralt på Gazastripen, mens minst tre ble drept nær Gaza by i nord, opplyser Mohammad al-Mugghayyir i Gazas sivilforsvar til nyhetsbyrået AFP.
Ifølge Al Jazeera-meldingen, som siteres av den israelske avisa Haaretz , ble mange av ofrene som ventet på nødhjelp, brakt til sykehusene Al-Awda og al-Aqsa.
Fem andre ble drept i angrep mot et hjem i Zaytoun-nabolaget øst i Gaza by.
De siste ukene er det nesten daglig kommet meldinger om at palestinere er drept av israelske soldater i nærheten av stasjoner for utdeling av mat.
Ifølge helsedepartementet i Gaza er flere hundre palestinere drept og tusenvis såret ved de omstridte stasjonene siden stiftelsen GHF begynte å dele ut mathjelp 26. mai.