Rykket ut i finstasen:
Slik ser det ut når alarmen går midt i 17. mai-feiringa
Mannskap i Haugaland brann og redning rykket ut med finskjorter, slips og 17. mai-sløyfer under utrykningsklærne.
Klokka 13:10: 17. mai-toget er så vidt i havn, korpsene spiller sine siste marsjer, grillen er klargjort, iskrem er i handa, barna i full lek og alle strekker ut beina etter kilometre med marsjering.
Så går alarmen. Gressbrann på Vea.
Vea er på Karmøy i Rogaland. Gressbrannen er midt i et boligfelt. Flammen slikker gress og kratt bare noen meter fra de nærmeste boligene. Det er full utrykning.
Realiteten for brannfolk
– Dette er realiteten for brann- og redningsarbeidere. Enten det er jul, nyttår, påske eller 17. mai. Brenner det så brenner det. Da slipper de alt og rykker ut, sier beredskapsleder Onar Walland ved Haugaland brann og redning. Han er strålende fornøyd med innsatsen fra mannskapet på nasjonaldagen.
De som rykket ut, kom fra nærmeste brannstasjon, Okra stasjon. De var deltidsmannskap. Det vil si at de har andre jobber og lever andre liv enn i brann og redning, men rykker ut når alarmen går.
Innsatsleder kom fra hovedbrannstasjonen på Raglamyr. I tillegg rykket en tankbil med vann ut fra samme stasjon.
Fikk kontroll
Mannskapet var raskt på plass og fikk kontroll over brannen. Den truet bebyggelsen og kunne fort blitt langt mer alvorlig.
– Jeg så at en av mannskapet hadde bunadsskjorte under utrykningsklærne. Jeg håper det gikk bra med den, sier Walland.
I et tilfelle som gressbrann drar redningspersonellet utrykningsklærne over hva enn de måtte ha på seg – normalt sett arbeidstøy. Ved en boligbrann med behov for røykdykkerutstyr, ville de skiftet alt.