– Fritidsklubber må lovfestes

Eva Ler Nilsen
landsmøte 2025
Maren Oddvang

Maren Oddvang fra Fagforbundet Oslo sto på talerstolen og pekte på at fritidsklubber i dag ikke er en rettighet nedfelt i loven, men bare et tilbud som lett kan kuttes når kommuneøkonomien blir trang.

– Alle vil ikke spille fotball, sier hun.

Sammen med Bjørn Ingar Skogvang fra Yrkesseksjon kirke, kultur og oppvekst som pekte på at fritidsklubber legges ned i nesten alle kommunene og Vanessa Riviere fra samme seksjon, krever Oddvang at fritidsklubber lovpålegges.

Men Fagforbundet er generelt tilbakeholdne med å støtte krav om å lovfeste tilbud som i dag ikke er lovfestet. Landsstyret skriver i sin innstilling at «lokalsamfunnet bør ha frihet til å prioritere og tilpasse fritidstilbudet etter lokale behov og ressurser. Dette gir også rom for fleksibilitet i hvordan fritidsklubber drives og hva som skal være innholdet i fritidsklubbene. En lovfesting kan også føre til en standardisering av tilbudet, noe som kan begrense kreativiteten og tilpasningsevnen til lokale fritidsklubber» .

Forslagene fra de tre representantene er oversendt til redaksjonskomiteen og vil bli stemt over på fredag.

Powered by Labrador CMS