Brudd i forhandlingene for ansatte i private barnehager

Tirsdag ettermiddag ble det brudd i forhandlingene mellom Fagforbundet og Private Barnehagers Landsforbund (PBL). Bruddet skyldes i hovedsak uenighet om pensjon.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over fire år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

– PBL ønsker å svekke pensjonsordningen. Det kan vi ikke gå med på. Private Barnehagers Landsforbund er ikke villig til å innfri det de har forpliktet seg til i tidligere protokoller mellom partene. Dermed var brudd uunngåelig. sier Fagforbundets forhandlingsleder Anne Green Nilsen.

• Her kan du se kravene fra Fagforbundet

Nå går oppgjøret til mekling. Dato for meklingen er ennå ikke fastsatt. Hvis det ikke lykkes å bli enige om et anbefalt meklingsresultat, kan det bli streik i de private barnehagene.

I tillegg til Fagforbundet deltok også Utdanningsforbundet og Delta i forhandlingene.

• Frykter private barnehager må legge ned hvis de må gi sine ansatte samme lønnsvekst som i offentlig sektor

– Vi ble møtt med en samlet pakke krav når det gjelder pensjon som det ikke var mulig for PBL å imøtekomme. De samlede merkostnadene for våre medlemsbarnehager ville vært formidable og ikke til å leve med for en bransje der svært mange virksomheter fra før har kostnader som overskrider inntektene, sier administrerende direktør Jørn-Tommy Schjelderup i PBL.

Ifølge Schjelderup var avstanden mellom partene for stor til at det var mulig å bli enige om et forhandlingsresultat.

– Våre medlemmer ønsker veldig gjerne å kunne tilby ansatte minst like gode lønns- og arbeidsvilkår som kommunene. Dette er vårt mål også ved dette oppgjøret. Men politiske beslutninger, blant annet et kutt i pensjonspåslaget på 600 millioner kroner i året, har fjernet den økonomiske bærekraften i sektoren. Det gjør det umulig å møte alle kravene fra motparten i år, sier han.

Powered by Labrador CMS