Nav

Brenna kaller Nav-sjefen inn til krisemøte

Arbeidsminister Tonje Brenna (Ap) kaller inn til krisemøte etter at flere Nav-kontorer stanset arbeidstiltak.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap), arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna (Ap) og Nav-direktør Hans Christian Holte var sammen på tirsdag under Arendalsuka.
Publisert Sist oppdatert

– Jeg kaller inn Nav-direktøren til et møte for å komme til bunns i hva som har skjedd i Navs budsjettstyring og kommunikasjonen både internt og utad om dette, skriver Brenna i en epost til VG.

Avisen skrev tirsdag at flere regionale Nav-kontor har satt stopp på nye arbeidstiltak. De viser til at de har igjen for lite penger.

Flere fylker fikk onsdag beskjed om at det blir stans i nye tiltak på ubestemt tid. VG har sett eposter som bekrefter at beskjeden ble sendt ut.

– Min klare forventning er at de overholder sin budsjettramme, samtidig som folk får hjelp til å komme ut i arbeid gjennom året, skriver Brenna videre.

– Jeg forventer at Nav-direktøren raskt sørger for tydeliggjøring og oppklaring av hva som er situasjonen, og hva det innebærer i praksis, legger hun til.

Brenna understreker at det er viktig med forutsigbarhet for alle som samarbeider med Nav om disse tiltakene.

– Derfor er det svært uheldig at dette skjer, skriver hun.

Onsdag kveld sa Nav-direktør Hans Christian Holte til VG at de er forpliktet til å holde seg innenfor bevilgningen fra Stortinget.

– Det er ikke noe nytt i det som er sendt ut nå. At samlet tiltaksbruk må være innenfor bevilgningen, er tydelig kommunisert tidligere i år, sa han.

Holte understreket at det ikke er snakk om å stoppe tiltak som pågår.

– Det vi har gitt beskjed om, er at nye tiltaksplasser ikke må opprettes før budsjettet er i balanse i det enkelte fylke, sa han.

Powered by Labrador CMS