Akademikerne og Unio går ut i streik. Disse blir tatt ut

Uenigheten var så stor at de ikke klarte å samle seg om en løsning.

HAVARERTE: Partene i statsoppgjøret møttes til mekling hos Riksmekleren i mai. Fredag morgen meldes det om streik.
HAVARERTE: Partene i statsoppgjøret møttes til mekling hos Riksmekleren i mai. Fredag morgen meldes det om streik.
Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over to år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

Akademikerne har i forkant varslet at de vil ta ut 1240 ansatte i store deler av staten, blant annet i politiet og flere departementer. Fra mandag vil antallet trappes opp med totalt 1930 ansatte ute i streik.

Unio har varslet at de vil ta ut et lite knippe i streik fredag med en kraftig utvidelse fra mandag – med 1600 medlemmer.

– I en tid med prisstiging og høye renter, må vi sørge for at folk får bedre råd. Derfor har vi gitt et godt økonomisk tilbud, helt i tråd med frontfaget. Dette har dessverre Akademikerne og Unio takket nei til. Vi har strekt oss langt for å komme til enighet, men de har ikke vært villig til å komme oss i møte, sier digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung (Ap) i en pressemelding.

Disse blir tatt ut i streik:

Akademikerne:

• Arbeidstilsynet

• Finansdepartementet

• Kripos

• Landbruk- og matdepartementet

• Mattilsynet

• Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)

• Oslo politidistrikt (OPD)

• Samferdselsdepartementet

• Statens jernbanetilsyn

Unio:

• Sametinget

• Arbeidstilsynet

• Norges miljø- og biovitenskapeligen universitet

• Norges teknisk – naturvitenskapelige universitet

• Oslo politidistrikt

• Oslo Met

• Sørøst politidistrikt, Øst politidistrikt, Finnmark politidistrikt

• De samiske videregående skoler

Powered by Labrador CMS