SSB oppjusterer boligprisprognosen etter kutt i egenkapitalkravet
Boligprisene kommer til å stige med 4,4 prosent i 2025, tror Statistisk sentralbyrå (SSB). Det skyldes blant annet at egenkapitalkravet faller fra nyttår.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
Fra nyttår må man kun ha 10 prosent egenkapital for å få boliglån, istedenfor 15. Kuttet gir økt etterspørsel siden flere kjøpergrupper kommer på markedet, og gjør at husholdningene vil ha mulighet til å kjøpe dyrere boliger, skriver SSB.
– Det innebærer at vi ser for oss en boligprisvekst på rundt 2,4 prosent i år og rundt 4,4 prosent neste år. For 2026 og 2027 tilsier prognosebanen en samlet vekst på omtrent 9 prosent, skriver de.
SSB legger til at realprisene på boliger ligger an til å stige fra neste år, etter å ha falt betydelig de siste årene.
(©NTB)