JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Regjeringen kutter i bistandsbudsjettet

KRISE: – Bistandssektoren er i sin største krise i nyere tid etter at flere land har redusert sine bistandsbudsjetter, konstaterer utviklingsminister Åsmund Aukrust (Ap).

KRISE: – Bistandssektoren er i sin største krise i nyere tid etter at flere land har redusert sine bistandsbudsjetter, konstaterer utviklingsminister Åsmund Aukrust (Ap).

Sissel M. Rasmussen

Regjeringen kutter bistandsbudsjettet med nesten 1 milliard kroner, men vil øke støtten til gjenoppbygging i Syria og frie og uavhengige medier i Øst-Europa.

2025051513065520250515130655

Flere land har kuttet i bistanden, og regjeringen foreslår at Norge gjør det samme.

I regjeringens forslag til revidert nasjonalbudsjett er det lagt opp til å kutte 927,2 millioner kroner i bistandsbudsjettet, som da vil bli på 57,1 milliarder kroner.

Regjeringen anslår at budsjettet da vil tilsvare 1 prosent av bruttonasjonalproduktet (BNP).

– Bistandssektoren er i sin største krise i nyere tid etter at flere land har redusert sine bistandsbudsjetter, konstaterer utviklingsminister Åsmund Aukrust (Ap).

– Vi har ikke mulighet til å fylle gapet, men viser med dette budsjettforslaget hvilke verdier Norge kjemper for, og bidrar på den måten til en tryggere verden i en svært urolig tid, sier han.

Frie inntekter til kommunene: Varsler vekst på opptil 4,9 milliarder

Omprioriterer

Ved å omprioritere 259 millioner i budsjettet skal støtten til gjenoppbygging av Syria, kvinners rettigheter og ytringsfrihet økes.

Menneskerettighetsposten foreslås økt med 30 millioner kroner, øremerket styrking av ytringsfriheten i Øst- og Sørøst-Europa.

– En uavhengig og kritisk presse er blant de viktigste institusjonene i et demokratisk samfunn. I Øst- og Sørøst-Europa opplever de nå et betydelig politisk og økonomisk press, samtidig som Russland jobber systematisk med påvirkningskampanjer og desinformasjon, sier utenriksminister Espen Barth Eide (Ap).

Se hva revidert budsjett betyr for lommeboka di

Syria-støtte

Støtten til gjenoppbygging av krigsherjede Syria foreslås økt med 37,9 millioner kroner og vil da i inneværende år komme opp i nærmere 500 millioner kroner.

Syrias mangeårige president Bashar al-Assad ble styrtet av islamistiske opprørere i desember, og nesten 14 år med borgerkrig tok dermed slutt.

Støtten fra Norge skal i hovedsak brukes på gjenoppbygging av elektrisitetsforsyning og helsetjenester i landet, går det fram av regjeringens budsjettforslag.

Regjeringen gir en milliard ekstra til Husbanken

– Dypt skuffet

Kirkens Nødhjelp er dypt skuffet over at regjeringen foreslår på kutte i bistandsbudsjettet.

– Nok en gang rammes de fattigste. Vi er dypt skuffet over regjeringens kutt i bistanden i en tid med enorme behov. Dette skjer mens verden står i flammer og på toppen av kraftige kutt internasjonalt i bistanden, sier konstituert generalsekretær Arne Næss-Holm.

– Vi sparer store penger på at det kommer færre flyktninger fra Ukraina. Disse utgiftene burde aldri vært en del av bistandsbudsjettet, og pengene vi sparer, bør gå til verdens fattigste, mener han.

(©NTB)

nils.inge.kruhaug@ntb.no

Ansvarlig redaktør:
Eva Ler Nilsen
Redaksjonssjef:
Michael Brøndbo

Nettredaktør:
Knut A. Nygaard
Utviklingsredaktør:
Vidar Eriksen
Utgiver:
Fagforbundet
Kontakt redaksjonen:
tips@ignore-fagbladet.no
Annonser:
Salgsfabrikken
Sosiale medier:
FacebookTwitter
RSS:
RSS-feed
Telefon:
23 06 40 00
Adresse:
Møllergata 10, 0179 Oslo
Fagbladet er medlem av Fagpressen og redigeres etter: RedaktørplakatenVær Varsom-plakatenEtiske husregler Les også: Fagbladets personvernpolicy