Pensjon

Pensjonistene får 3,58 prosent årsvekst i løpende alderspensjon i trygdeoppgjøret

Staten tilbyr pensjonistene 3,58 prosent årsvekst i løpende alderspensjon i årets trygdeoppgjør, erfarer NTB. Kravet var 3,83 prosent.

Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen vil ikke innfri kravet til pensjonistene.
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen vil ikke innfri kravet til pensjonistene.
Publisert

Denne artikkelen er over fire år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

Pensjonistforbundet og LO forventet en solid oppgang i årets trygdeoppgjør, men blir bare delvis hørt av regjeringen.

Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) møtte torsdag partene i arbeidslivet for å legge fram resultatet i årets trygdeoppgjør. Pensjonistforbundet, LO og de andre organisasjonene i oppgjøret hadde på forhånd krevd en årsvekst på 3,83 prosent i alderspensjonene, men det kravet vil ikke Isaksen innfri.

I stedet tilbyr han pensjonistene 3,58 prosent.

Trygdeoppgjøret vil nå gå videre til behandling i Stortinget. Dato er ikke fastsatt, men det er varslet at det vil skje om kort tid.

Saken blir oppdatert fortløpende.

Bakgrunn: Ny pensjon blir klar denne uka: Se hvor mye pensjonistene krever

LO skuffet over trygdeoppgjøret

– Regjeringen har lagt seg på en linje som gir mindre til pensjonistene, sier LOs førstesekretær Julie Lødrup til NTB.

LO, Pensjonistforbundet og de andre organisasjonene i trygdeoppgjøret har krevd en årsvekst på 3,8 prosent i alderspensjonene, men fikk torsdag tilbud om 3,58 prosent av arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H).

Svært skuffende, mener LO, som peker på at pensjonene har vært underregulert i flere år.

– Vi mener pensjonistene burde fått mer enn det regjeringen tilbyr, sier Lødrup.

Hun viser til pensjonsforliket på Stortinget der det ble bestemt at pensjonene skal følge lønns- og prisveksten.

– Regjeringen følger ikke opp Stortingets intensjon fullt ut. Det blir et etterslep som ikke kompenseres, sier Lødrup.

Dette har skjedd tidligere i uka

Pensjonistforbundet og de andre organisasjonene i trygdeoppgjøret la onsdag fram et krav om årsvekst i løpende alderspensjon på 3,83 prosent.

Striden i oppgjøret har stått på hvordan man skal kompensere for fjoråret.

– Tallene i fjor var en stor feil. Det som var tenkt å være kompensasjon for et dårlig oppgjør, kom ut i null, uttalte leder Jan Davidsen i Pensjonistforbundet til NTB onsdag.

Da Stortinget i februar vedtok å endre underreguleringen av pensjon, ble det også bestemt at det skulle inkludere kompensasjon med tilbakevirkende kraft. Men anslaget over lønnsutviklingen i 2020 traff dårlig.

Det ble lagt til grunn at lønnsveksten ville bli 1,7 prosent, mens den i etterkant viste seg å bli 3,1 prosent.

Organisasjonene krever en pensjonsutvikling som tilsvarer årets lønnsvekst på 2,4 prosent, og at avviket på 1,4 prosentpoeng må legges på toppen.

– Stortingets intensjon var åpenbart ikke å redusere pensjonene ved å gi «negativ kompensasjon», ifølge Davidsen.

Powered by Labrador CMS