Frode Alfheim trekker sitt kandidatur som LO-leder
TREKKER SEG: Frode Alfheim meldte sitt kandidatur til ny LO-leder da Jørn Eggum trakk seg. Nå har han trukket seg.
Ole Palmstrøm
Frode Alfheim er ikke lenger kandidat som LO-leder.
torgny.hasas@lomedia.no
Veien åpner seg for Kine Asper Vistnes som ny LO-leder. Hun er den eneste kandidaten til toppvervet.
Frode Alfheim meldte seg som lederkandidat da Jørn Eggum trakk seg, og nestleder i Fellesforbundet, Kine Asper Vistnes, sa nei til å stille opp.
Men da Asper Vistnes ombestemte seg i løpet av helga, og valgte å stille som kandidat, var det ventet at Alfheim ville trekke sitt kandidatur.
Sp hvilken vei det gikk
– Jeg trekker mitt kandidatur. Så vil jeg si at Kine Asper Vistnes, som for øvrig også er helgelending etter at hun flyttet nordover, kommer til å bli en god og samlende kandidat til å lede LO i tida framover, sa Alfheim på en improvisert pressekonferanse på Youngstorget tirsdag.
Alfheim sa at han stilte opp da en kandidat trakk seg, og at det var flere ulike forbund som pekte på ham.
Men da han så hvilken vei utviklingen på kongressen gikk, valgte han å trekke seg.
Til etterretning
– Vi takker Frode Alfheim for at han stilte seg til disposisjon og tar til etterretning at han nå trekker sitt kandidatur, sier leder av valgkomiteen, Mette Nord, til Fagbladet.
Hun sier at valgkomiteen nå jobber videre med å lage en innstilling på ny LO-ledelsen og legge dette fram for kongressen på torsdag - når valgene skal skje.