Erling Havnå innrømmer ranet av Postens brevsenter
Nokas-raner Erling Havnå (68) innrømmer nå at han deltok i det såkalte kommando-ranet av Postens brevsenter i Oslo i 2003.
Innrømmelsen kommer i en ny episode av Krimpodden i VG.
– Det er bare tull å nekte for det nå, sier han til avisen.
Havnå ble i 2006 dømt for ranet, men nektet under rettssaken å ha vært med på det.
Moren jobbet i Posten
I Krimpodden forteller han at moren hans på den tiden jobbet i Posten og at han ikke ville innrømme å ha vært med på ranet fordi han var redd politiet skulle tro at han hadde fått opplysninger av henne.
– Så jeg valgte å holde kjeft så lenge hun levde, sier han.
Den gang gikk ranerne uvanlig brutalt frem. En ansatt ble slått og fikk en geværpipe mot ryggen. Andre ansatte, blant dem en 17 år gammel jente som var tilkallingsvikar og jobbet sammen med sin mor, ble kommandert ned på gulvet. En av ranerne stakk en geværpipe i ryggen på 17-åringen. Ranerne viste også vilje og evne til å bruke vold. Det ble åpnet ild mot politiet med automatvåpen, meldte Aftenposten.
Sluttet med banktjenester
Banktjenester var en viktig del av arbeidet ved landets postkontorer i en årrekke. Men det har blitt mindre kontanter i omløp i samfunnet de senere årene, og ettersom Postens bankavtale med DNB ikke ble fornyet, opphørte kontanthåndteringen ved postkontorene fra 31. desember 2019.
Siden da har det ikke vært nevneverdige summer i omløp ved de resterende Postkontorene.
Da bankavtalen opphørte og arbeidsoppgavene i den forbindelse også forsvant, bidro det til at grunnlaget for drift av en del postkontorer ble borte.
Samtidig er bortfallet av banktjenester og kontanthåndtering en viktig forklaring på hvorfor tiden med dramatiske postran er forbi. Noe som er udelt positivt, da opplevelser fra brutale ran ofte var traumatiserende og preget både livet generelt og videre arbeidsliv for de involverte.
Rans-trio med magert utbytte
Men ikke alle hadde fått med seg at kontantstrømmen ved norske postkontorer hadde opphørt. For så sent som i mai 2021 fant det siste postranet sted på Etterstad i Oslo.
Der truet tre svenske ranere til seg et mindre pengebeløp ved bruk av håndvåpen. Ransutbyttet ble på bare cirka 20.000 kroner.
Det ble sikret spor fra åstedet og bevis i form av videoklipp fra ransstedet. Godt politiarbeid resulterte i at ranerne ble arrestert og senere domfelt. Samtlige tre var pågrepet og fengslet etter knappe to måneder.
De tre, som alle var bosatt i Sverige, ble dømt for grovt ran i 2022. De innrømte også å ha stått bak et uoppklart ran av Høyden postkontor utenfor Moss i 2018. Trioen ble dømt til fengsel i drøyt tre år, og måtte i tillegg betale erstatning til to av ransofrene for ranet utenfor Moss.
(©NTB)