Brenna bekymret for nye Nav-tall

Antallet som går på arbeidsavklaringspenger, fortsetter å vokse, viser tall fra Nav. Flere må tilbake i jobb, slår arbeidsminister Tonje Brenna fast.

BEKYMRET: Tonje Brenna er bekymret for de nye tallene fra Nav.
BEKYMRET: Tonje Brenna er bekymret for de nye tallene fra Nav.
Publisert

154.853 personer mottok arbeidsavklaringspenger (AAP) ved utgangen av september, viser ferske tall fra Nav. Det tilsvarer 4,4 prosent av befolkningen i alderen 18 til 66 år.

5800 flere går på AAP nå enn på samme tid i fjor. Økningen er på 5,8 prosent.

Samtidig har det vært en marginal nedgang det siste kvartalet. Det kan ifølge Nav tyde på at antallet AAP-mottakere er i ferd med å stabilisere seg.

Arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna (Ap) er likevel bekymret for utviklingen.

– Det er bra at tallene stabiliserer seg, men jeg mener det må skje en tydeligere nedgang. Vi vet at det høye sykefraværet har mye å si for utviklingen av AAP-tallene. Derfor må vi få ned sykefraværet og få flere tilbake til arbeidslivet, sier Brenna.

– Å falle utenfor er verken bra for den enkelte eller for samfunnet, fortsetter hun.

Nav-direktør Hans Christian Holte peker også på høyt sykefravær.

– Flere starter på ytelsen enn for ett år siden. Dette samsvarer med det høye sykefraværet vi har hatt det siste året, som indikerer et fortsatt høyt sykdomstrykk i befolkningen. Samtidig ser vi at det er flere som går ut av ytelsen nå enn tidligere, sier Holte i en pressemelding.

I Oslo fikk 19.274 personer arbeidsavklaringspenger ved utgangen av tredje kvartal. Det er en stabil utvikling fra andre kvartal. Psykiske lidelser og muskel- og skjelettlidelser er hoveddiagnosene blant dem som går på AAP i Oslo.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS