...
Foto: Claude Prigent/colourbox.com

Trues med sparken

Fem renovatører i det interkommunale selskapet Avfallsservice i Nord-Troms trues med sparken fordi arbeidsgiver mener de har tatt for lange kaffepauser.

Ola Tømmerås, Fagbladet E-post
Publisert 17.08.2010 kl 10:41 Oppdatert 17.08.2010 kl 13:19

Tips en venn på e-post:

I fjor ble det montert GPS-utstyr i renovasjons­bilene, og nå mener ledelsen i selskapet å kunne dokumentere at renovatørene har tatt for lange pauser og urettmessig fått utbetalt overtid.

Både Datatilsynet og LO har den siste tiden fått inn flere saker som gjelder ansatte som mener de er ulovlig elektronisk overvåket.

– Jeg har aldri opplevd maken i min tid i arbeidslivet, sier Fagforbundets tillitsvalgt i Avfallsservice, Trond Are Henriksen, til Dagbladet. I mai ble en av renovatørene innkalt til bedriftsledelsen, og han oppfattet budskapet i møtet slik at han enten kunne skrive under på å ha misbrukt overtidsordningen og betale overtidspenger tilbake, eller han ville få sparken.

I juli fikk fire andre renovatører brev med det de oppfatter som det samme budskapet.

Lovbrudd
Fagforbundet har gitt alle fem et klart råd om ikke å skrive under på noe. Forbundet mener det er begått klare lovbrudd når det gjelder elektronisk overvåkning, og i tillegg brudd på varslingsplikten, ifølge Henriksen.

Dersom arbeidsgiver står på sitt, kommer saken sannsynligvis til å havne i retten.

Daglig leder i Avfallsservice, Sigleif Pedersen, innrømmer overfor Dagbladet at konflikten ikke har skapt noen god stemning i selskapet. Samtidig mener han selskapsledelsen har sitt på det tørre.

– Vi har fått gode råd fra både KS og vårt advokatfirma, og mener vi har fulgt arbeidslivets lover og regler, sier han.

Saksbehandler Henok Tesfazgi i Datatilsynet mener derimot at Avfallsservice kan ha brutt personopplysningsloven.

– Det skal foreligge en saklig grunn for å overvåke ansatte. Vi har tidligere uttalt at det er ulovlig å koble GPS generelt mot timelister for å se hvor folk har kjørt, sier han til avisen Vårt Land.

Bryter tillitsforhold
LO-sekretær Trine Lise Sundnes reagerer kraftig på at en arbeidsgiver bruker elektroniske verktøy på denne måten: – De bryter tillitsforholdet mellom ledelse og øvrige ansatte, og det går ut over arbeidsmiljøet i virksomheten, sier hun til Fri Fag­bevegelse.

LO har engasjert forskningsstiftelsen Fafo for å lage en rapport om elektronisk overvåkning. Den skal være ferdig i høst.

– Men allerede nå ser vi at det er behov for klargjøring av retningslinjene og en bevisstgjøring både hos arbeidsgivere og arbeidstakere, sier Sundnes.

Mest lest nå

...

Her står 30 nye
MAN-busser ubrukt

På Lørenskog utenfor Oslo står 30 splitter nye leddbusser fra MAN og snør ned. Ruter og Unibuss er nemlig uenige om kjøpsavtalen som de korrupsjonssiktede medarbeiderne inngikk i sommer. Les mer

...

- Idiotien som rår

30 leddbusser til 75 millioner kroner står frosset fast på Lørenskog, mens passasjerer slåss om plassen på rutene de skulle ha trafikkert. Les mer

Nestleder i Fagforbundet, Mette Nord.

Flere på deltid til tross for at målet er mer heltid

Ifølge tall fra SSB har antall deltidsansatte kvinner økt med 16.000 det siste året. – Fagforeningen har tatt sin del av ansvaret, nå må også arbeidsgiverne ta sitt, sier Mette Nord i Fagforbundets politiske ledelse. Les mer

Illustrasjonsfoto: Colourbox.com

Vill vekst i privat helseforsikring

På ni år er antallet nordmenn med privat helseforsikring nidoblet. LO mener det offentlige helsevesen må bli så sterkt at det private blir unødvendig. Les mer


KONTAKT

Besøk: Keysers gate 15 (4. etasje)
Post: Postboks 7003 St. Olavs plass, 0130 Oslo
Telefon: 23 06 40 00
Faks: 23 06 44 07
E-post: Redaksjonen

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Kirsti Knudsen

REDAKTØRANSVAR

Fagbladet er medlem av
Den Norske Fagpresses Forening
og redigeres etter
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten og
Tekstreklame-plakaten

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.