Fagforbundets Stein Gulbrandsen er provosert av næringslivsledernes lønnsfest. Han vil at LO skal kreve 100 prosent skatt på alle inntekter over halvannen million kroner.
–Oppfordringer og formaninger synes ikke å ha noen effekt, sa Gulbrandsen i debatten på LOs representantskapsmøte i dag.
Han mente LO ikke bare må være opptatt av minstelønninger, men også sette maksimallønninger på dagsorden. Gulbrandsen foreslo å ta følgende formulering inn i uttalelsen fra møtet:
«Det må innføres skattetiltak som sterkt begrenser den ukontrollerte veksten i lederlønninger. All inntekt over 1,5 millioner kroner må beskattes 100 prosent.»
Forslaget ble ikke vedtatt avrepresentantskapet.
Mange av representantene på møtet tok opp heltidsproblematikken som en viktig sak i det forestående hovedoppgjøret, en av dem var Fagforbundets leder, Jan Davidsen.
– Retten til hel stilling er det største likestillingsprosjektet vi skal ta fatt i, sa Davidsen. Han framhevet at forutsetningen for dette skal bli vellykket, er at kvinne- og mannsyrkene organiseres på samme måte, med flere som deler på ulempene i forbindelse med helgearbeid, og med høyere ulempetillegg.
Forbundslederen var også sin bekymret for den stigende arbeidsløsheten blant ungdom:
– Vi må gjøre hva vi kan for å slippe de unge inn i arbeidslivet. Nå spør arbeidsgiverne om papirer; ikke om hva folk kan, sa Davidsen.
Flere av representantene fra Fagforbundet entret talerstolen, blant andre Gunn-Elin Flakne fra Sør-Trøndelag.
– Vi skal ikke diskutere antall helger, men ubekvemstillegget. Da jeg arbeidet som hjelpepleier for mange år siden, husker jeg at vi hadde et tillegg på 16,50 kroner for helgejobbinga. Med det tillegget vi har i dag har jeg regnet ut at det har vært en økning på 66 øre i året, sa hun, og høstet klappsalver fra salen.
Stein Guldbrandsen leverte også et forslag fra Fagforbundet for å sikre at den frivillige innsatsen i Norge får bedre kår:
– Norge er avhengig av frivillige organisasjoner gjør en innsats i beredskapen; det så vi ikke minst etter 22. juli. I dag praktiseres permisjonsbestemmelsene veldig ulikt hos de forskjellige arbeidsgiverne. Vi må sikre at kvalifisert personell får permisjon med lønn når de blir kalt ut for å bistå nødetatene, og at arbeidsgiverne får refundert sine utgifter, sa Guldbrandsen.
Fagforbundet har varslet at nesten 15.000 nye medlemmer tas ut i streik når den trappes opp fra tirsdag 29. mai. Les mer
Meklingen for de kommuneansatte endte med brudd torsdag morgen. Dermed er rundt 9500 kommuneansatte medlemmer i Fagforbundet i streik fra klokka seks. I Oslo fortsetter meklingen klokka ni. Les mer
Partene i tariffoppgjøret i Oslo møttes igjen i dag (fredag) klokka 14. Mekleren sier at det ikke er konflikt i Oslo, og at reelle samtaler pågår. Les mer
- Vi gjorde en glimrende streikejobb for to år siden. Vi skal gjøre den enda bedre i år.