Et enstemmig styre i Unio ber regjeringen bruke reservasjonsretten mot EUs vikarbyrådirektiv.
– Direktivet sikrer ikke vikarene bra nok. Likebehandlingen mellom vikarer og andre er ikke god nok, sier Unio-leder Anders Folkestad.
I vedtaket, som ble gjort på dagens styremøte i Unio, heter det at «Ut fra en samlet vurdering går Unio inn for at Norge skal reservere seg mot implementering av EUs vikarbyrådirektiv.»
Unio mener direktivet kan bidra til at det blir et A og et B-lag i arbeidslivet.
– Det kan skje når rettighetene til vikarene ikke er godt nok tatt vare på. Hvis regjeringen ønsker å bedre situasjonen for vikarene, kan regjeringen gjøre det uavhengig av direktivet, sier Folkestad.
Unio er den første av de fire store hovedorganisasjonene på arbeidstakersiden som sier et klart nei til å gjøre dette direktivet til norsk lov. I LO har en rekke forbund sagt et klart nei, men LO har foreløpig nøyd seg med å stille en rekke krav som må oppfylles dersom direktivet skal gjennomføres i Norge.
LES MER: Alt om vikarbyrådirektivet
Karmøy kommune innførte lange vakter rundt ein brukar. Etter åtte år trengte han ikkje lenger to miljøarbeidarar. No er det nok at ein tilsett følgjer han frå morgon til kveld. Les mer
Offentlige barnehager koster mer enn private. Det skyldes at de private bruker mindre på personalet. Les mer
Fagforbundets Stein Gulbrandsen er provosert av næringslivsledernes lønnsfest. Han vil at LO skal kreve 100 prosent skatt på alle inntekter over halvannen million kroner. Les mer
Mange kommuner sliter med store regninger fra sykehusene etter at de fra 1. januar ble pålagt å betale for utskrivningsklare pasienter. Les mer