...
Asvjørn Wahl fikk støtte til en radikal klimapolitikk i transportbransjen. Foto: Kari-Sofie Jenssen

Radikal klimapolitikk i transportbransjen

Fagforbundets Asbjørn Wahl fikk støtte til en radikal uttalelse der den internasjonale transportføderasjonen setter klimapolitikk på dagsorden.

Fagbladet E-post
Publisert 12.08.2010 kl 11:10 Oppdatert 12.08.2010 kl 11:12

Tips en venn på e-post:

Til tross for motstand fra enkelte delegater, fikk Wahl bred støtte for sine tolv punkter som skal sikre en sosialt rettferdig klimapolitikk.

Det er dette som ligger til grunn for uttalelsen «Responding til Climate Change», som nå er vedtatt som den internasjonale transportføderasjonen ITFs nye klimapolitikk, skriver Fagforbundet på sin nettside.

– ITF har vedtatt en modig og ambisiøs klimaendringspolitikk, sa Asbjørn Wahl til kongressen.

Mindre utslipp, større likhet

ITFs svar på klimaendringene slår tydelig fast at verden står ved en skillevei, og at fagbevegelsen må handle nå for at utviklingen skal gå i riktig retning. Utslippsreduksjoner er ikke de eneste forandringene verdens befolkning må få til for å redde kloden. ITF understreker at også selve maktbalansen må endres.

– ITF ser den nødvendige overgangen til lavutslippsøkonomi og et bærekraftig transportsystem som en anledning til å skape et bedre samfunn, heter det i uttalelsen. ITF ønsker et samfunn med likhet mellom land og folk, utrydding av fattigdom, økt demokrati, bedre arbeidsforhold og mindre stress og press.

For å få til en rettferdig overgang til en klimavennlig økonomi, kan ikke markeds- og kapitalkreftene beholde kontrollen over økonomien. Den skal ligge hos demokratiske beslutningstakere og arbeidsfolk. Bare slik blir nye, grønne arbeidsplassene skapt - arbeidsplasser som skal kjennetegnes av høy kvalitet og arbeidsstandard, lav miljøpåvirkning og høy organisasjonsgrad.

Uttalelsen understreker også at ITF aldri kommer til å godta at overgangen til et lavutslippssamfunn skal skje gjennom økt arbeidsløshet eller at lønn og arbeidsforhold i transportbransjen undergraves.

Støtte til kampen for tariffavtale

Under ITF-kongressen har også Fagforbundet og fire andre norske fagorganisasjoner gått sammen om å gi en økonomisk støtte til de UPS-ansatte i Tyrkia som kjemper for å få en tariffavtale, skriver Fri Fagbevegelse.

UPS er et amerikanskeid selskap med terminaler i over 120 land. De norske organisasjonen har oppfordret det amerikanske fagforbundet Teamsters, som har en avtale med selskapet i USA, til å legge press på den sentrale ledelsen i USA slik at det ordner seg også for deres tyrkiske kolleger.

De fem norske organisasjonene Fagforbundet, Norsk Transportarbeiderforund, Handel og kontor, Parat og Yrkestrafikkforbundet har bestemt seg for å gi en støtte på 45.000 kroner i måneden.

Mest lest nå

...

Satser friskt mot EM

Forrige helg vant Sandra Jensen Kåsereff gull i frisør-NM. Allerede mandag begynner forberedelsene til EM.

Les mer

Illustrasjonsbilde: Colourbox.com

Vil ha bedre betalt for kveldsarbeid

Flere heltidsjobber og opptil 20 000 kroner i året i tillegg for kvelds- og nattarbeid. Dette ligger an til å bli blant hovedtemaene i årets kommuneoppgjør. Les mer

...

Barnevernkompetanse får smekk for konsulentbruk

Arbeidstilsynet er kritisk til konsulentbruken i Barnevernkompetanse AS og ber firmaet vurdere å ansette samtlige av sine 58 konsulenter. Les mer

...

Rører ikke pensjonen

Hanne Bjurstrøm garanterer at regjeringa ikke vil røre ved den offentlige tjenestepensjonen. Les mer


KONTAKT

Besøk: Keysers gate 15 (4. etasje)
Post: Postboks 7003 St. Olavs plass, 0130 Oslo
Telefon: 23 06 40 00
Faks: 23 06 44 07
E-post: Redaksjonen

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Kirsti Knudsen

REDAKTØRANSVAR

Fagbladet er medlem av
Den Norske Fagpresses Forening
og redigeres etter
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten og
Tekstreklame-plakaten

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.