Når jeg følger sykefraværsdebatten, hender det at Jan Erik Volds dikt fra samlingen Kykelipi rinner meg i hu.
Her finner du medlemmenes egne bilder fra streiken. Send oss gjerne flere på desken@fagforbundet.no
Les mer
For mange er Jølster i Sogn og Fjordane ein kommune dei køyrer gjennom på veg til andre stadar. For andre er bygda paradis på jord. ?Stiftinga Fritt Ord lyste i 2006 ut midlar for å blåse liv i norsk dokumentarfotografi. Fotograf Oddleiv Apneseth ynskte å dokumentere eit samfunn gjennom eit år. Den naturlege staden for eit slikt prosjekt var heimkommunen Jølster.
Les mer|
Kirsti Knudsen, Fagbladet
E-post
|
|
| Publisert 16.03.2010 kl 12:36 Oppdatert 16.03.2010 kl 12:36 |
SI MEG – HVA/bruker han det døve øret/til?
Det døve øret?/Ja, det døve øret.
Nåh – DET DØVE ØRET, det/bruker han/til å høre med.
Når jeg følger sykefraværsdebatten, hender det at Jan Erik Volds dikt fra samlingen Kykelipi rinner meg i hu.
Det er nemlig enkelte som ikke kan få seg til å tro at det store flertall av norske arbeidstakere ønsker å skjøtte jobben sin. De tviholder på riset bak speilet til tross for at undersøkelser og gode eksempler viser at samarbeid og positive virkemidler fører til lavere sykefravær. Det er altså her det døve øret kommer inn.
En stund så det ut som om landets politiske ledelse også var rammet av hørselshemming, men i slutten av februar klarte regjeringen og partene i arbeidslivet å samle seg om en ny IA-avtale. Ikke overraskende var skuffelsen størst på den politiske høyresida da det viste seg at anbefalingen fra den faglige ekspertgruppa om økt bruk av pisk ikke var fulgt.
Byråd Christine B. Meyer (H) i Bergen sier til Kommunal Rapport:
– Det er først og fremst arbeidsgiverne som kan gjøre noe for å få ned sykefraværet (...) Hvis alt skal være avhengig av at partene er enige, spørs det om vi får til noen radikale endringer i det hele tatt.
Dette harmonerer ikke med konklusjonen i Sintefs evaluering av IA-avtalen fra september i fjor: Helsefremmende arbeidsplasser – samhandling gir resultater. Erfaringene fra Kvalitetskommuneprogrammet viser også at samarbeid gir gode resultater.
Utvidet bruk av egenmelding bekymrer mange. Hvordan skal det gå når unnasluntrere kan bruke egenmelding i 24 dager i løpet av ett år? Uten å betale for det?
I Mandal er de helt gærne. De har innført bruk av egenmeldinger 365 dager i året. Der kan det vel ikke være mange som er på jobb, særlig om sommeren når sola skinner og båtlivet lokker?
Slik er det selvfølgelig ikke. På årets Manifest-konferanse ble tillitsprosjektet i Mandal framhevet. Sykefraværet er redusert fra 9,5 prosent i 2003 til godt under landsgjennomsnittet. Det råder stor enighet i kommunen om at trepartssamarbeidet står helt sentralt. Det nytter.
Hører dere?
Vi er tilbake 2. august. Foto: Petter Borthen, medlem Fagforbundet Hordaland fylkeskommune.
Over 80 prosent av Fagforbundets medlemmer som har avgitt stemme sier ja til resultatet i helseforetakene. Men bare 14,5 prosent deltok i uravstemningen. Les mer
Over 90 prosent av Fagforbundets medlemmer som deltok i uravstemningen om meklingsresultatet i KS-området, stemte ja. Det er forbundsleder Jan Davidsen godt fornøyd med. Imidlertid er han skuffet over den lave deltakelsen på litt under 30 prosent. Les mer
Uravstemningen:
Arbeidsgiverne har sagt et rungende ja til meklingsresultatet i KS-området. Les mer
Tarifforhandlingene mellom Private Barnehagers Landsforbund og Fagforbundet er brutt. Oppgjøret går til mekling etter sommerferien. Fagforbundet krever like vilkår for ansatte i private og i kommunale barnehager. Les mer