Kampen for fred

Streiken i bilder

...

Her finner du medlemmenes egne bilder fra streiken. Send oss gjerne flere på desken@fagforbundet.no

Les mer

Fotoreportasje

Møte med Jølster

...

For mange er Jølster i Sogn og Fjordane ein kommune dei køyrer gjennom på veg til andre stadar. For andre er bygda paradis på jord. ?Stiftinga Fritt Ord lyste i 2006 ut midlar for å blåse liv i norsk ­dokumentarfotografi. Fotograf Oddleiv Apneseth ynskte å dokumentere eit samfunn gjennom eit år. Den naturlege staden for eit slikt prosjekt var heimkommunen Jølster.

Les mer
Publisert 23.01.2009 kl 08:19 Oppdatert 26.06.2009 kl 10:05

Tips en venn på e-post:

...
Foto: Per Flakstad

Konflikten i Midtøsten er lenger unna en fredelig løsning enn på lenge. Israel må stilles til ansvar for de siste ukenes krigshandlinger. Men også verdenssamfunnet – med USA i spissen – har et ansvar. For eksempel ved å bruke de samme virkemidlene overfor Israel som overfor andre krigsherrer.

Konflikten i Midtøsten er ikke en religionskamp. Det er ikke en kamp mellom jøder og muslimer, men en kamp om land, vann og rettigheter i et lite landområde. Israel har i 60 år og med resten av verden som stilltiende vitner, stadig styrket sin stilling som den sterke part. Ulovlig bosetting, bygging av muren, hundrevis av kontrollposter og blokader gjør hverdagen håpløs for den vanlige palestiner.

Akkurat nå pågår intense forhandlinger om våpenhvile. Kanskje har de lykkes å få til en avtale når dette leses. Likevel er det langt igjen før palestinere og israelere kan leve i to likeverdige stater.

Her hjemme har palestinernes lidelser vekket mange av oss til å vise solidaritet. Fagforbundet har bevilget en halv million kroner til Norsk Folkehjelps arbeid i de palestinske områdene. Titusener har deltatt i fredelige demonstrasjoner. Med tente fakler har kvinner og menn, unge og gamle, jøder og muslimer, kristne og ikke-­religiøse ytret et felles ønske om fred i Midtøsten.

Israels krigshandlinger vekker også sinne og fortvilelse hos mange av oss. Dessverre er det noen få som lar dette få utløp i form av vold og hærverk. I en demonstrasjon for fred, er det provoserende når noen velger å bruke vold som et kampmiddel. Spesielt fordi det er nettopp volds- og krigshandlingene i Midtøsten vi demonstrerer imot.

Vi kan ikke godta at noen ønsker å flytte det som skjer i Gaza, til Oslos gater. Vi kan heller ikke godta at noen benytter anledningen til å gjøre hærverk. Det bidrar i hvert fall ikke til fred i Midtøsten. I verste fall kan opptøyene føre til svekket sympati for palestinerne og ta ­oppmerksomheten bort fra det som skjer i Gaza.

All oppmerksomhet og alle krefter må brukes til å få en fredelig løsning i Midtøsten.

...

Fagbladet har tatt sommerferie

Vi er tilbake 2. august. Foto: Petter Borthen, medlem Fagforbundet Hordaland fylkeskommune.

...

Ja i Spekter Helse

Over 80 prosent av Fagforbundets medlemmer som har avgitt stemme sier ja til resultatet i helseforetakene. Men bare 14,5 prosent deltok i uravstemningen. Les mer

...

Overveldende ja

Over 90 prosent av Fagforbundets medlemmer som deltok i uravstemningen om meklingsresultatet i KS-området, stemte ja. Det er forbundsleder Jan Davidsen godt fornøyd med. Imidlertid er han skuffet over den lave deltakelsen på litt under 30 prosent. Les mer

...

Uravstemningen:

99,6 prosent ja fra arbeidsgiverne i KS

Arbeidsgiverne har sagt et rungende ja til meklingsresultatet i KS-området. Les mer

...

Brudd i forhandlingene i private barnehager

Tarifforhandlingene mellom Private Barnehagers Landsforbund og Fagforbundet er brutt. Oppgjøret går til mekling etter sommerferien. Fagforbundet krever like vilkår for ansatte i private og i kommunale barnehager. Les mer

Kurs og stillinger

Ledige stillinger i offentlig sektor:

Andre fagblader på nett

KONTAKT

Besøk: Keysers gate 15 (4. etasje)
Post: Postboks 7003 St. Olavs plass, 0130 Oslo
Telefon: 23 06 40 00
Faks: 23 06 44 07
E-post: Redaksjonen

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Kirsti Knudsen

REDAKTØRANSVAR

Fagbladet er medlem av
Den Norske Fagpresses Forening
og redigeres etter
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten og
Tekstreklame-plakaten

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.