VANCOUVER: IFS samlet seg bak en uttalelse som anerkjenner både Israel og Palestinas rettigheter som uavhengige land. Dermed ble det ingen debatt om boikott av Israel.
I forkant av IFS-kongressen var det forventet at Israels okkupasjon av Vestbredden og blokaden av Gaza skulle utløse en intens debatt om boikott av Israel. Redaksjonskomiteen samlet seg derimot om en uttalelse hvor boikott ikke er tema. Tvert i mot understrekes betydningen av avtaler og samarbeid mellom israelsk fagbevegelse Histadrut og den palestinske landsorganisasjonen PGFTU.
I uttalelsen heter det blant annet at IFS-kongressen ber om en universell anerkjennelse av Israels rett til å eksistere, ved siden av en uavhengig og levedyktig palestinsk stat. Det påpekes at dette er helt avgjørende for en fredlig løsning på situasjonen i Midt-Østen.
Samtidig er ordlyden sterkt kritisk til både okkupasjonen av Vestbredden og Golanhøyden, angrepene på og blokaden av Gaza og de mange ulovlige israelske bosettingene.
LO-leder Roar Flåthen er godt fornøyd med uttalelsen.
– Det er viktig at IFS har samlet seg om en sterk og kritisk uttalelse, samtidig som de anerkjenner både Israel og Palestina som egne stater, sier Flåthen i en kommentar til LO-Aktuelt/FriFagbevegelse.
Han understreker at både PGFTU og Histadrut slutter opp om forslaget til vedtak.
– Det at israelsk og palestinsk fagbevegelse nå oppfordres til ytterligere dialog, er i tråd med LOs politikk. Og i den grad vi kan bidra vil vi naturligvis gjøre det.
Den norske LO-lederen påpeker også betydningen av at kongressen har samlet seg bak denne uttalelsen.
– Det betyr at IFS blir en sterk stemme. Samtidig som det legger et sterkt press på EU, Russland og USA til å styrke sitt arbeid. President Obama har et stort ansvar for å få i gang en prosess mot å oppheve boikotten av Gaza, okkupasjonen av Vestbredden og ikke minst det viktigste – en egen palestinsk stat, sier Flåthen.
LO-lederen konstaterer at LO vil opprettholde vedtaket om en delegasjonsreise til området i september under ledelse av LO-nestleder Gerd Kristiansen. I det opplegget ligger det også inne et møte med israelsk fagbevegelse.
– Det er slik at også PGFTU ønsker at vi opprettholder kontakten med Histadrut. Men vårt hovedfokus er å støtte den palestinske fagbevegelsen. Derfor vedtok vi jo også en bevilgning på 1.5 millioner kroner til IFS sitt solidaritetsfond, understreker Flåthen overfor LO-Aktuelt/FriFagbevegelse.
På Lørenskog utenfor Oslo står 30 splitter nye leddbusser fra MAN og snør ned. Ruter og Unibuss er nemlig uenige om kjøpsavtalen som de korrupsjonssiktede medarbeiderne inngikk i sommer. Les mer
30 leddbusser til 75 millioner kroner står frosset fast på Lørenskog, mens passasjerer slåss om plassen på rutene de skulle ha trafikkert. Les mer
Ifølge tall fra SSB har antall deltidsansatte kvinner økt med 16.000 det siste året. – Fagforeningen har tatt sin del av ansvaret, nå må også arbeidsgiverne ta sitt, sier Mette Nord i Fagforbundets politiske ledelse. Les mer
På ni år er antallet nordmenn med privat helseforsikring nidoblet. LO mener det offentlige helsevesen må bli så sterkt at det private blir unødvendig. Les mer