Engasjementet begynte da tissetrengte busspassasjerer kom i prat med protesterende indianerne i veikanten. Nå står fjerde nybygg klart i Guatemala; et barne- og kvinnesenter oppkalt etter Vidar Stang, leder i Fagforbundet Telemark.
Sitramest betyr «Mayaer uten jord» og er navnet på indianernes protestorganisasjon. Den norske delegasjonen stoppet i 2002 og kom i prat med indianerne. Nordmennene fikk organisert en buss som brakte indianerne inn til Guatemala City til det offisielle jordreformkontoret. Indianerne okkuperte kontoret og ga seg ikke før de fikk tildelt et jordområde. De vant fram, og 1600 innbyggere flyttet ut til det uetablerte området.
Ungdomsskole til jul
I 2004 besøkte en ny delegasjon fra Fagforbundet Telemark de 360
indianerfamiliene på eiendommen Monte Cristo. Det satte fart i samarbeidet
om å skape et senter for lokal utvikling.
Nå har det lille samfunnet bygget sitt eget Folkets hus med administrasjonskontor og gjestehus, en barnehage og et kvinnesenter. Før jul skal ungdomsskolen stå ferdig.
– Er det ikke en deilig historie om at det nytter å engasjere seg – noen får bedre livsvilkår. Mye av grunnen til at samarbeidet er så vellykket, er at vi parallelt har jobbet med demokrati og organisasjonsutvikling, sier en begeistret Vidar Stang, som har vært en ildsjel siden første møte.
– Indianerne har et framtidshåp og et fantastisk pågangsmot. Jeg får en dyp respekt for deres seremonier og beskyttelse av naturen. De vil aldri ta ut mer enn det naturen kan gjenskape.
Mange mayastammer
Lokalt i Guatemala er det bygd opp ressursgrupper med lærere, helsearbeidere
og fagfolk. Deres kunnskaper kan det lille samfunnet benytte seg av. Støtten
tar hensyn til indianernes egenart, lynne, religion og kultur.
Parallelt med byggingen av hus, skjer opplæringen i demokrati- og alliansebygging. Det skjer også gjennom Fagforbundet Telemarks andre solidaritetsprosjekt, kalt Steemur.
– Det er tross alt mennesker fra seks–sju forskjellige mayastammer som skal fungere godt sammen.
Etter hvert er samarbeidet utvidet langt ut over Monte Cristos grenser. Indianerne har tatt initiativ overfor stadig flere organisasjoner. Nå er de i en allianse med 20 organisasjoner som representerer 12.000 mennesker.
– For første gang har denne alliansen fått til en åtte punkts hovedavtale om medbestemmelse. Da blir vår egen historie med samfunnsbygging så nær, forteller Vidar, like begeistret.
Rytmisk samarbeid
Stang ble tatt på senga da en ny Fagforbunds-delegasjon dro til åpningen av
det nye barne- og kvinnesenteret. Indianerne hedret sine samarbeidspartnere
fra den andre siden av kloden med å oppkalle senteret etter ham.
– En stor ære som deles med alle samarbeidspartnerne i Norge, sier han, og peker stolt på at barnedødelighet nesten ikke finnes i Monte Cristo, mens den ligger på 20 prosent i Guatemala.
Åpningen ble dekket som en stor begivenhet av media, både regionalt og nasjonalt.
– Det er morsomt at navnet Fagforbundet har fått kjendisstatus i regionen, skryter Vidar. Han innrømmer sin svakhet for salsa, marimba og andre svingende lokale danser som telemarkingen hev seg ut i.
– Menneskene har en fantastisk evne til både alvor og glede som jeg lett fanges av. Det var sikkert morsomt å se meg under åpningsdansen, der jeg svirret rundt en halvmeter over alle andre, sier han. Fortsatt like begeistret.
På Lørenskog utenfor Oslo står 30 splitter nye leddbusser fra MAN og snør ned. Ruter og Unibuss er nemlig uenige om kjøpsavtalen som de korrupsjonssiktede medarbeiderne inngikk i sommer. Les mer
30 leddbusser til 75 millioner kroner står frosset fast på Lørenskog, mens passasjerer slåss om plassen på rutene de skulle ha trafikkert. Les mer
Ifølge tall fra SSB har antall deltidsansatte kvinner økt med 16.000 det siste året. – Fagforeningen har tatt sin del av ansvaret, nå må også arbeidsgiverne ta sitt, sier Mette Nord i Fagforbundets politiske ledelse. Les mer
På ni år er antallet nordmenn med privat helseforsikring nidoblet. LO mener det offentlige helsevesen må bli så sterkt at det private blir unødvendig. Les mer